Jaskier wielolistny Ranunculus millefoliatus

Jaskier wielolistny (Ranunculus millefoliatus Vahl) – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae Juss.). Występuje naturalnie we wschodniej i środkowej części Europy Południowej. Według niektórych źródeł występuje również w Azji Zachodniej i Afryce Północnej.

Pokrój niska bylina o owłosionych i słabo rozgałęzionych pędach. Dorasta do 10–30 cm wysokości. Liście są podwójnie lub potrójnie pierzaste – zwłaszcza liście odziomkowe. Liście łodygowe są siedzące lub osadzone na krótkim ogonku liściowym. Kwiaty mają żółtozłotą barwę. Dorastają do 15–30 mm średnicy. Działki kielicha są rozłożone, nagie i często zabarwione na brązowo. Słupki są liczne i mają podłużnie owalne główki. Owoce niełupki o cylindrycznym kształcie.

Biologia i występowanie

Rośnie naturalnie we Włoszech (łącznie z Sycylią), Grecji, na Bałkanach oraz Cyprze. We Francji jest bardzo rzadko spotykany. Został zaobserwowany tylko na małym obszarze w departamencie Var, w gminie Solliès-Toucas. Rośnie na trawiastych pagórkach, łąkach i terenach skalistych. Kwitnie od lutego do maja.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-09 00:58:17]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72326450. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

 • cechy kwiatów
  • pora kwitnienia
   • luty
   • marzec
   • kwiecień
   • maj

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.