Lantana pospolita Lantana camara

Lantana pospolita (Lantana camara L.) – gatunek rośliny z rodziny werbenowatych (Verbenaceae). Pochodzi z Ameryki Południowej (Wenezuela, Kolumbia), Karaibów, Ameryki Środkowej i Meksyku. Zawleczony został we wszystkich rejonach tropikalnych i subtropikalnych.

Liście ulistnienie naprzeciwległe, liście jajowate, nieco pomarszczone, o długości do 10 cm. Mają pomarszczona blaszkę liściową, brzegi piłkowane i szorstko owłosione. Roztarte nieprzyjemnie pachną. Kwiaty wyrastają w główkowatych kwiatostanach na szczycie łodygi, Są różniej wielkości: zewnętrzne kwiaty mają 8-10 mm średnicy i nierówne płatki korony, wewnętrzne są mniejsze i bardziej regularne. Kwitnie od wiosny do jesieni, najwcześniej zaczynają kwitnąć kwiaty zewnętrzne, na koniec środkowe. Charakterystyczną cechą jest, że podczas kwitnięcia kwiaty zmieniają swoją barwę z żółtej, przez pomarańczową, na czerwoną. Pokrój wiecznie zielony półkrzew osiągający 3 m wysokości Łodyga czterokanciasta, z nielicznymi zagiętymi cierniami, słabo drewniejąca. Owoce czarne pestkowce o kulistym kształcie i średnicy 5-7 mm. W środku mają 1-2 nasiona, które roznoszone są przez ptaki (ornitochoria).


Roślina ozdobna. Pospolicie uprawiana w krajach o ciepłym klimacie, przy czym obecnie oferuje się w sprzedaży odmiany mniej inwazyjne. Wprowadzana jest do uprawy również w Polsce, uprawiana w pojemnikach dobrze nadaje się na balkony, tarasy, werandy, jednakże u nas nie jest w stanie przetrwać zimy i musi być zimą przetrzymywana w pomieszczeniach. Jesienią przed przeniesieniem należy ją przyciąć.
Ma własności allelopatyczne, hamuje wzrost innych roślin w swoim otoczeniu.
Sprowadzana jako roślina ozdobna, okazała się uciążliwym chwastem (może rosnąć w szerokim zakresie warunków klimatycznych i siedliskowych, obficie rozmnaża się generatywnie i wegetatywnie, łatwo regeneruje po uszkodzeniach, ma właściwości allelopatyczne, przez co skutecznie konkuruje z rodzimymi gatunkami i jako roślina trująca – nie jest zjadana przez zwierzęta). W Indiach znana jako Curse of India (ang. przekleństwo Indii).
W medycynie ludowej wywar z liści jest używany przy obrzękach i bólach ciała. Kora jest cierpka i używana jako balsam przy leczeniu wrzodów w trądzie. W badaniach na zwierzętach doświadczalnych stwierdzono, że uzyskane z liści alkaloidy powodują obniżenie ciśnienia krwi, przyspieszenie oddychania i stymulują ruchy jelit.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2019-02-10 00:35:10]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=55850672. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • The Plant List. [dostęp 2014-11-20].
  • Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu. Lantana camara – lantana pospolita. [dostęp 2014-12-07].
  • National Tropical Botanical Garden. Lantana camara. [dostęp 2014-12-07].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-24].
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2011-01-17].
ogólne roślina trująca
ogólne roślina lecznicza
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina inwazyjna
ogólne chwast
barwa kwiatów płatki czerwone
barwa kwiatów płatki żółte
barwa kwiatów płatki pomarańczowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
korona kwiatu i typ kwiatostanu główka
kształt blaszki liście jajowate
ulistnienie naprzeciwległe
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie piłkowane
kolor owoców czarne
rodzaj owoców kuliste
rodzaj owoców pestkowiec
wygląd łodygi łodyga czterokanciasta
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)