Skalnica rozłogowa Saxifraga stolonifera

Skalnica rozłogowa (Saxifraga stolonifera) – gatunek rośliny z rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae). Pochodzi z Chin i Japonii. Jest uprawiany w wielu krajach świata, w Polsce głównie jako roślina pokojowa.

Pokrój roślina tworząca gęstą i niską kępę liści różyczkowych o średnicy do 30 cm i wysokości 15-20 cm. Z kępy tej latem wypuszcza długie, nitkowate rozłogi zwisające z doniczek. Powstają na nich nowe młode roślinki. Jeśli znajdą się na ziemi to zakorzeniają się. Od rozłóg pochodzi łacińska i polska nazwa gatunkowa tej rośliny. Liście posiada charakterystyczne, okrągłe, lśniące i gruboząbkowane liście. Na górnej stronie są oliwkowo-zielonym ze srebrnymi nerwami, na spodniej stronie purpuroworóżowe. Na górnej stronie są owłosione. Kwiaty drobne, białe, zebrane w wiechowate kwiatostany na wzniesionych, cienkich pędach. Kwiaty ma niesymetryczne, dwa bowiem z pięciu płatków korony są dużo większe od pozostałych.

Uprawiana jest jako roślina ozdobna, głównie ze względu na swoje ozdobne liście oraz rozłogi z młodymi roślinkami, które zwisają z doniczek. W związku z tym najlepiej uprawiać ją w doniczce wiszącej. Nadaje się także jako roślina okrywowa do pojemników z większymi roślinami. Oprócz typowej formy gatunku uprawiana jest odmiana `Tricolor` o głęboko powcinanych liściach z białym i czerwonym obrzeżeniem. W krajach o cieplejszym klimacie skalnica rozłogowa uprawiana jest również w ogródkach, szczególnie skalnych.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-01-02 00:34:16]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=65799881. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.