Strelicja królewska Strelitzia reginae

Strelicja królewska (Strelitzia reginae Ait.) – gatunek dużej, ozdobnej rośliny z rodziny strelicjowatych, o oryginalnej, grzbiecistej budowie i kontrastowych kolorach kwiatów: pomarańczowym i niebieskim, przypominających ubarwienie ptaków rajskich, stąd wzięła się jej angielska nazwa – Bird of Paradise. Pochodzi z Południowej Afryki, gdzie występuje nad brzegami rzek i na obszarach przybrzeżnych. Strelicja swą botaniczną nazwę otrzymała na cześć Charlotty Mecklenburg-Strelitz, żony króla Wielkiej Brytanii Jerzego III.

Łodyga w postaci krótkiego, w większości podziemnego kłącza. Liście wiecznie zielone, mocne, długości 1,5–2 m. Blaszki liściowe dorosłej rośliny osiągają do 70 cm długości i 30 cm szerokości, a same ogonki liściowe do 1 m i średnicy 1 cm. Kwiaty okwiat o intensywnej, pomarańczowej barwie z ciemnoniebieskimi słupkami. Owoce skórzaste, suche, pękające, z pomarańczowymi wypustkami i licznymi nasionami w środku.

W krajach o ciepłym klimacie (np. Wyspy Kanaryjskie) używa się jej do dekoracji nie tylko ogrodów, ale również poboczy dróg i skwerów. Jako roślina doniczkowa najczęściej sprzedawana jest jej odmiana 'Humilis', osiągająca najwyżej metr wysokości. 'Mandelas Gold' ma dwubarwne, żółtopomarańczowe i purpurowoniebieskie kwiatostany.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-09 02:17:32]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72327643. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.