Acena sina Acaena magellanica

Acena sina, a. magellańska (Acaena magellanica) – gatunek rośliny należący do rodziny różowatych. Pochodzi z południowych rejonów Ameryki Południowej i wysp: Falklandy, Georgia Południowa, Sandwich Południowy, Wyspy Kerguelena. W Polsce jest czasami uprawiana jako roślina ozdobna.

Liście zimozielone, pierzastozłożone o silnie ząbkowanych listkach. Są szarozielone i czerwono nabiegłe, jesienią przebarwiają się na miedziany kolor. Młode liście są ciemniejsze, starsze jaśnieją. Kwiaty pojedyncze kwiaty są białe, drobne i niepozorne. Zebrane są jednak w duże główkowate i ozdobne kwiatostany wzniesione ponad liście. Pokrój niska roślina darniowa o płożących się pędach długości do 30 cm, tworząca zwartą darń o wysokości do 15 cm. Tworzy rozłogi. Owoce zebrane w główkowate i kolczaste owocostany są bardziej ozdobne od kwiatostanów. Zawdzięczają to czerwonym kielichom.


Zastosowanie. Jest dobrą rośliną okrywową, nadaje się do ogródków skalnych, na obsadzanie ziemnych grobów, murków skalnych oraz do wypełniania przestrzeni pomiędzy roślinami cebulowymi na rabacie.
Wymagania. Jest mało wymagająca i łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na suchych i jałowych piaszczysto-gliniastych glebach. Na glebach gliniastych wymaga drenażu. Stanowisko może być słoneczne lub półcieniste. W swojej ojczyźnie bezpiecznie zimuje pod grubą warstwą śniegu, u nas przy surowych i bezśnieżnych zimach może częściowo przemarznąć, ale z łatwością się odradza.
Rozmnażanie. Można ją rozmnażać na kilka sposobów: przez wysiew nasion, przez podział rozrośniętych kęp lub przez sadzonki otrzymane z rozłogów.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:16:12]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52304467. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Miłowit Boguszewicz, Piotr Banaszczak: Katalog roślin II : drzewa, krzewy, byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich. Warszawa: Agencja Promocji Zieleni. Związek Szkółkarzy Polskich, 2003. ISBN 83-912272-3-5.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-01-23].
  • Rodzina Rosaceae. [dostęp 2009-03-13].
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2009-03-08].
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina ekspansywna
ogólne roślina użytkowa
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki białe
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
korona kwiatu i typ kwiatostanu główka
ulistnienie ząbkowany
ulistnienie liście pierzaste
kolor owoców czerwone
powierzchnia owocu kolczasta
wygląd łodygi łodyga pełzająca
szacowana wysokość łodygi do kostki (0 < x < 15 cm)
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień