Przywrotnik siwy Alchemilla flabellata

Przywrotnik siwy (Alchemilla flabellata Buser) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych. W Polsce występuje w Karpatach.

Liście ogonek liściowy gęsto, odstająco owłosiony. Blaszka nerkowata, gęsto owłosiona, szarozielona na wierzchu, spodem siwa. Klapy liściowe prostokątne, uciete na szczycie. Kwiaty szeroko rozwarte, zebrane w gęste pęczki, te z kolei zebrane w szczupły i wąski kwiatostan. Działki kielicha ostre, owłosione na grzbiecie, wewnątrz żółte. Hypancjum owłosione. Listki kieliszka krótsze od działek kielicha. Łodyga gęsto, odstająco owłosiona, do 20 cm wysokości.

Biologia i występowanie


Bylina. Rośnie na skałach i w murawach wysokogórskich. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Gatunek charakterystyczny zespołu Festuco versicoloris-Agrostietum alpinae.


Gatunek umieszczony został na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski (2006) i na obszarze Polski uznany za rzadki (kategoria zagrożenia R).

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:25:46]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=53610684. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-29].
  • Red list of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda, Zbigniew Szeląg (red.). Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera, Polska Akademia Nauk, 2006. ISBN 83-89648-38-5.
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
kształt blaszki liście nerkowate
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie ogonek liściowy obecny
wygląd łodygi łodyga owłosiona
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień