Przywrotnik Walasa Alchemilla walasii

Przywrotnik Walasa (Alchemilla walasii Pawł.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych. W Polsce występuje głównie w Karpatach i na północnym wschodzie kraju.

Liście ciemnozielone, z ostrymi ząbkami. Liście odziomkowe okrągławe lub okrągławonerkowate, sfałdowane, 7-11-klapowe, o klapach nachodzących na siebie. Liście zewnętrzne bardziej owłosione i głębiej wcinane niż wewnętrzne. Klapy z 6-9 ząbkami z każdej strony. Ogonki liściowe z włoskami odstającymi częściowo prostopadle, częściowo - ukośnie w dół. Kwiaty zielonawe, skupione w wąski, skąpokwiatowy kwiatostan. Hypancja nagie. Działki kielicha ostre. Listki kieliszka krótsze od działek . Działki krótsze od hypancjum. Łodyga owłosiona, do 60 cm wysokości. Część włosków odstaje prostopadle, część - ukośnie w dół.

Biologia i występowanie


Bylina, hemikryptofit. Rośnie na łąkach. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Gatunek charakterystyczny zespołu Gladiolo-Agrostietum capillaris.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:26:17]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=53621786. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2014-01-10].
Przypisane cechy
ogólne bylina
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście okrągłe
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie u dołu łodygi lub odziomkowe
ulistnienie wcinane (wrębne, sieczne i klapowane)
wygląd łodygi łodyga owłosiona
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec