Tomka oścista Anthoxanthum aristatum

Tomka oścista (Anthoxanthum aristatum Boiss.) – gatunek byliny należący do rodziny wiechlinowatych. Jako gatunek rodzimy występuje na Makaronezji oraz w zachodniej i środkowej części obszaru śródziemnomorskiego. Ponadto zawleczony do pozostałej części Europy, Australii, Nowej Zelandii i Ameryki Północnej. W Polsce rośnie na wyżynach i nizinach.

Kwiaty zebrane w jednokwiatowe kłoski długości około 5 mm, te z kolei zebrane w kłosokształtną wiechę. Plewki dwa razy krótsze od górnych plew. Plewy 4. Najniższa plewa o połowę krótsza od drugiej. Trzecia i czwarta plewa ościste. Ość najwyższej plewy wystaje ponad kłosek przynajmniej o 2 mm. Pręcików 2. Łodyga źdźbło do 40 cm wysokości, w dolnej części gałęziste. Owoc ziarniak.

Biologia i występowanie


Bylina, hemikryptofit, chwast. Rośnie na polach i przydrożach. Kwitnie w maju i czerwcu. Gatunek charakterystyczny zbiorowisk chwastów upraw zbożowych na ubogich glebach piaszczystych z podzwiązku Arnoseridenion minimae. Roślina posiada charakterystyczny zapach, zawiera bowiem kumarynę.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:36:15]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=53621812. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2014-01-18].
ogólne chwast
ogólne bylina
korona kwiatu i typ kwiatostanu kłos
rodzaj owoców ziarniak
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec