Łopian mniejszy Arctium minus

Łopian mniejszy (Arctium minus (Hill) Bernh.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Jako gatunek rodzimy występuje w Europie, zachodniej Azji i Kaukazie a jako gatunek zawleczony również na Azorach, w Australii, Nowej Zelandii, Ameryce Północnej i Południowej. W Polsce rośnie na obszarze całego kraju.

Kwiaty zebrane w pajęczynowato osnute koszyczki szerokości 1,5-2,5 cm, ustawione groniasto nad sobą. Okrywa krótsza od kwiatów. Szczeciniaste plewinki niewiele krótsze od wewnętrznych łusek okrywy. Łodyga wzniesiona, rozgałęziona, o nie zwisających gałązkach, do 1,5 m wysokości. Owoc niełupka długości 5-6 mm.

Biologia i występowanie


Roślina dwuletnia, hemikryptofit. Rośnie na przydrożach. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Owoce rozsiewane są głównie przez zwierzęta (zoochoria), do sierści których koszyczki kwiatowe przyczepiają się haczykowatymi łuskami okrywy koszyczka. Liczba chromosomów 2n = 32. Gatunek charakterystyczny rzędu Artemisietalia i zespołu Arctio-Artemisietum vulgaris.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:39:11]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=53621823. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2014-01-23].
Przypisane cechy
korona kwiatu i typ kwiatostanu koszyczek
rodzaj owoców niełupki
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień