Owies głuchy Avena fatua

Owies głuchy (Avena fatua L.) – gatunek zbóż należący do rodziny wiechlinowatych. Jako gatunek rodzimy występuje w Eurazji i północnej Afryce. Ponadto szeroko rozprzestrzeniony jako gatunek zawleczony. W Polsce spotykany głównie na południu, gdzie jest pospolitym chwastem, który łatwo krzyżuje się z owsem uprawnym.

Kwiaty wiechy z licznymi gałązkami, które w okresie późniejszym zwisają. Ości do długości 3 cm posiadają trzykwiatowe kłoski. Łodyga źdźbło o wysokości 60-120 cm.

Biologia i występowanie


Roślina jednoroczna, chwast. Rośnie w uprawach zbożowych i okopowych. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Gatunek charakterystyczny rzędu Centauretalia cyani oraz związku Caucalidion lappulae. Liczba chromosomów 2n = 42.
Owies głuchy (zwany też jako owsica) jest jednoroczną trawą wiechlinowatą, blisko spokrewniona z owsem. Jako uciążliwy chwast występuje przeważnie na glebach gliniastych i ilastych, w uprawach zbóż ozimych i jarych oraz w okopowych. Jest chwastem o wysokim wzroście, a od owsa wyróżnia się brunatną barwą ziarniaków, zakończonych długimi ościami. Nasiona owsa głuchego dojrzewają wcześniej niż zboża i osypują się przed ich zbiorem, przez co mogą jeszcze silniej zachwaszczać następne uprawy. Owies głuchy poprzez system korzeniowy skutecznie rywalizuje z roślinami uprawnymi o składniki odżywcze. Posiada bardzo wielkie możliwości krzewienia się.
W uprawach ekologicznych okopowych (i niewielkich upraw zbożowych) skuteczne jest ręczne wyrywanie, zielonego owsa głuchego w czerwcu, aby nie zdążył dojrzeć do wysiewu nasion.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:45:48]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=53612719. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Przewodnik. Rośliny i Zwierzęta. Warszawa: Multico, 1997. ISBN 83-7073-092-2.
  • Marcin Bortniak. Owies głuchy. Biologia i zwalczanie. „Gazeta Rolnicza Nasza Rola”, 3 kwietnia 2015. 
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-12-30].
ogólne chwast
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiaty zwisające
korona kwiatu i typ kwiatostanu kłos
szacowana wysokość łodygi od pasa do wysokości człowieka (100 < x < 200 cm)
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień