Karagana syberyjska Caragana arborescens

Karagana syberyjska zwana też akacją syberyjską, akacją żółtą lub grochodrzewem syberyjskim (Caragana arborescens Lam.) – gatunek rośliny z rodziny bobowatych. Pochodzi ze wschodniej Azji: Syberii i Mandżurii. W Europie i w Polsce uprawiany.

Liście parzysto-pierzaście złożone, 8-12-listkowe, jasnozielone. Poszczególne listki są eliptycznie wydłużone lub odwrotnie jajowate, szczyty mają zaokrąglone i zakończone wyrostkiem. Młode liście są jedwabiście owłosione. Kwiaty motylkowe, żółte, długości około 2 cm, stojące pojedynczo lub zebrane w pęczki po 2-4. Kwitnie w połowie maja. Roślina miododajna. Pokrój krzew lub małe drzewo wysokości do 6 m. Ma sztywne i wyprostowane gałęzie i szarozielonkawą korę. Owoc strąk długości do 5 cm, pękając skręca się gwałtownie i rozrzuca nasiona. Dojrzewają one w sierpniu, mają szary lub ciemnobrązowy kolor. Zachowują zdolność kiełkowania do 3 lat.

Biologia i występowanie


W stanie dzikim występuje w Polsce w skupiskach zaroślowych wraz z głogiem, robinią i nawłocią jako roślina zajmująca dawne łąki i pastwiska, np. w Dębnicko-Tynieckim obszarze łąkowym.
Ze względu na inwazyjne rozrastanie podlega w Parkach Narodowych programom obserwacji oraz ograniczania występowania, m.in. Kampinoskim Parku Narodowym, Biebrzańskim Parku Narodowym oraz Parku Narodowym Bory Tucholskie.


Roślina ozdobna, stosowana jest głównie na żywopłoty. W systemach żywopłotowych wielorzędowych sadzona bywa w rzędach zewnętrznych. Jeżeli używana jest do tworzenia samodzielnego żywopłotu sadzi się ją zwykle 2 rzędowo w odstępach 30-35 cm. Rośnie nawet na najbardziej jałowych gruntach. Uprawiana jest z nasion, które kiełkują w 2-3 tygodnie po wysianiu, lub z sadzonek zielnych zbieranych latem. Zebrane dojrzałe nasiona można wysiewać od razu, lub na sucho przetrzymywać w chłodnym pomieszczeniu do wiosny. Bardzo dobrze znosi przycinanie, nawet bardzo drastyczne - bardzo dobrze się wtedy rozkrzewia.
Poprawa jakości gleby - Karagana pochłania azot z powietrza, dzięki czemu przyczynia się do użyźniania, równocześnie neutralizując jej odczyn. Dzięki rozbudowanemu systemowi korzeni zapobiega przed erozją.
Schronienie dla ptaków, które lubią budować gniazda w jej gęstych zaroślach.
Roślina miododajna, której obficie kwitnące żółte kwiaty zwabiają pszczoły.
Jako element wyżywienia. W tym celu świeże strąki można gotować przed zjedzeniem i traktować niczym fasolkę szparagową. Natomiast kwiaty można dodawać do sałatek.
Jako drzewko bonsai, które jako jedno z nielicznych może być hodowane zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz.


Karaganie swoją nazwę zawdzięcza miasto Karaganda w Kazachstanie.
Ma wiele synonimów: Caragana fruticosa (Pall.) Besser, Caragana sibirica Medik., Robinia altagana var. fruticosa Pall., Robinia caragana L.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:02:04]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=54990229. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4.
  • Anna Bomanowska, Marek Ferchmin, Izabella Kirpluk, Anna Otręba: Inwazyjne gatunki roślin we florze Puszczy Kampinoskiej. [dostęp 2018-11-09].
  • Eliminacja gatunków obcych w tym inwazyjnych z obszaru Parku Narodowego Bory Tucholskie (pol.). PN Bory Tucholskie. [dostęp 2018-11-09].
  • mgr inż. Krzysztof Okrasiński: Prognoza oddziaływania na środowisko projektu rozporządzenia w sprawie warunków korzystania z wód regionu wodnego górnej Wisły (pol.). Zielone oko, kwiecień 2011. [dostęp 2018-11-09].
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-02-22].
  • Lech Krzysztofiak i Anna Krzysztofiak: Zwalczanie inwazyjnych gatunków roślin obcego pochodzenia (pol.). Stowarzyszenie Człowiek i przyroda, 2015. [dostęp 2018-11-09].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website/Fabaceae (ang.). 2001–. [dostęp 2009-09-23].
  • Otwarta Encyklopedia Leśna. [dostęp 2007-11-30].
ogólne drzewo
ogólne krzew
ogólne roślina miododajna
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina inwazyjna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki żółte
symetria kwiatu kwiat motylkowy
symetria kwiatu grzbiecista, motylkowata
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście najszersze przy końcu
kształt blaszki liście odwrotnie jajowate
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie liście pierzaste
kolor owoców szare
rodzaj owoców strąki
szacowana wysokość łodygi wyższa od człowieka (> 200 cm)