Rzeżucha leśna Cardamine flexuosa

Rzeżucha leśna (Cardamine flexuosa With.) – gatunek rośliny z rodziny kapustowatych.

Liście pierzaste o całobrzegich lub ząbkowanych odcinkach, na wierzchniej stronie słabo owłosione. Na łodydze występuje 4-10 liści. Kwiaty białe o płatkach korony ok. 3 mm, zwykle z 6 pręcikami. Łodyga rozgałęziona, o wysokości do 50 cm. Dołem silnie owłosiona. Owoc wyrastające na cienkich szypułach i szeroko odstające od osi kwiatostanu łuszczyny o długości 7-15 mm.

Biologia i występowanie


Rodzimy obszar jej występowania to niemal cała Europa i Afryka Północna (Algieria i Maroko). Jako gatunek zawleczony rozprzestrzenił się szeroko po świecie i obecnie rośnie dziko również w Afryce Południowej i Zimbabwe, w Chinach Korei i Japonii, na Półwyspie Indyjskim, w Indochinach i Malezji, w Australii i Nowej Zelandii, w Ameryce Północnej, na Hawajach i w niektórych rejonach Ameryki Południowej i Środkowej. W Polsce średnio pospolita.
Roślina jednoroczna, dwuletnia a nawet bylina, hemikryptofit. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Siedlisko: brzegi rzek, rowy, w wilgotnych cienistych lasach.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:02:27]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52304411. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-11-11].
  • Bertram Münker: Kwiaty polne i leśne. Warszawa: Świat Książki, 1998. ISBN 83-7129-756-4.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001- .... [dostęp 2010-05-13].
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki białe
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie ząbkowany
ulistnienie całobrzegie
ulistnienie liście pierzaste
rodzaj owoców łuszczyna
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga owłosiona
pora kwitnienia kwiecień
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec