Turzyca brzegowa Carex riparia

Turzyca brzegowa (Carex riparia Curtis) – gatunek byliny należący do rodziny ciborowatych. Występuje w Europie, północnej Afryce (Algieria, Maroko) i Azji (od Iranu po Chiny). W Polsce jest pospolita nad brzegami wód eutroficznych oraz często w miejscach okresowo zalewanych, także na torfowiskach niskich.

Liście o szerokości 1–2 cm z wyraźną rynienką pośrodku. Kwiaty kwiaty rozdzielnopłciowe zebrane w kłosach. Łodyga ostro trójkanciasta, szorstka o wysokości 0,8–2,0 metra. Tworzy rozłogi oraz kłącza. Owoce orzeszek ukryty w odwrotniejajowatym, trójkanciastym pęcherzyku. Owoce zebrane w owocostany o delikatnym unerwieniu.

Biologia i występowanie


Występuje na podmokłych siedliskach, głównie szuwarach niskoturzycowych, także w olsach. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla związku Magnocaricion oraz zespołu Caricetum ripariae.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:10:21]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51716599. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-09-07].
ogólne bylina
korona kwiatu i typ kwiatostanu kłos
rodzaj owoców orzechy
powierzchnia owocu kanciasta
wygląd łodygi łodyga trójkanciasta
wygląd łodygi łodyga szorstka