Turzyca cienista Carex umbrosa

Turzyca cienista (Carex umbrosa Host) – gatunek byliny z rodziny ciborowatych.

Liście najniższe pochwy liściowe czarnobrązowe, postrzępione włókniście. Blaszki liściowe na brzegach ostre, szorstkie, płaskie, 2mm szerokości, pod koniec dłuższe od łodygi. Najniższa podsadka częściowo liściowata, pozostałe zawsze plewiaste. Kwiaty kwiatostan do 3 mm długości, składający się z 2-4 siedzących, wzniesionych kłosów. Górny kłos tylko z kwiatami męskimi, pozostałe z żeńskimi. Plewy czerwonobrązowe, z zielonym wystającym grzbietem. Pęcherzyki dłuższe od plew, zielone, z krótkim dzióbkiem, owłosione. Słupek o 3 znamionach. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Pokrój roślina trwała, wysokości 30-45 cm, gęstodarniowa. Łodyga wzniesiona lub łukowato zgięta, u nasady ulistniona, tępo trójkanciasta, szorstka. Owoce orzeszek trójkanciasty.

Biologia i występowanie


Występuje od Hiszpanii na zachodzie po Japonię na wschodzie. W Polsce rośnie w głównie w południowej części nizin i w pasie wyżyn.
Bylina, hemikryptofit. Siedliskiem są lasy liściaste i murawy górskie. Kwitnie w kwietniu i maju. Gatunek charakterystyczny związku Carpinion betuli i grądu środkowoeuropejskiego Galio sylvatici-Carpinetum betuli.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:11:05]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=53612730. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-14].
  • Kaźmierczakowa R., Bloch-Orłowska J., Celka Z., Cwener A., Dajdok Z., Michalska-Hejduk D., Pawlikowski P., Szczęśniak E., Ziarnek K.: Polska czerwona lista paprotników i roślin kwiatowych. Polish red list of pteridophytes and flowering plants. Kraków: Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, 2016. ISBN 978-83-61191-88-9.
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki czerwone
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
korona kwiatu i typ kwiatostanu kłos
rodzaj owoców orzechy
powierzchnia owocu kanciasta
wygląd łodygi łodyga trójkanciasta
wygląd łodygi łodyga szorstka
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
pora kwitnienia kwiecień
pora kwitnienia maj
pora kwitnienia czerwiec