Powojnik całolistny Clematis integrifolia

Powojnik całolistny (Clematis integrifolia L.) – gatunek rośliny z rodzaju powojników. Występuje w południowo-wschodniej Europie i zachodniej części Azji. W Polsce nie rośnie dziko. W niektórych krajach, również w Polsce jest uprawiany.

Liście jajowate, całobrzegie i zaostrzone. Kwiaty dzwonkowate, złożone z 4 listków okwiatu, pojedyncze, zwieszone, koloru niebieskiego lub ciemnofiołkowego, o średnicy 4-6 cm. Pręciki kremowobiałe i gęsto upakowane. Kwitnie w okresie od końca maja do września. Pokrój w odróżnieniu od większości uprawianych powojników nie jest pnączem, lecz rośliną zielna, byliną, tworzącą stopniowo rozrastająca się kępę pędów. Roślina lekko trująca: trującesok, liście, kwiaty i owoce. Łodyga wzniesiona, nie pnie się, osiąga od 30 do 60 cm wysokości, górą krótko owłosiona. Pędy początkowo wyprostowane, później w okresie kwitnienia wylegają pod ciężarem kwiatów.


Jest uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna, może być uprawiany również w pojemnikach na balkonach, tarasach, itp. Rzadko uprawia się typową formę gatunku, zwykle uprawiane są jego bardziej ozdobne kultywary, np. `Hendersonii`, `Rosea`, `Tapestry` i inne. Wymaga podpór, ponieważ ma tendencję do wylegania.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:24:06]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51586095. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-01-25].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-07].
  • zbiorowe: Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 978-3-8331-1916-3.
ogólne roślina trująca
ogólne pnącze
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki niebieskie
barwa kwiatów płatki kremowe
symetria kwiatu symetria dzwonkowata
kształt blaszki liście jajowate
ulistnienie całobrzegie
sok pędu sok mleczny
wygląd łodygi łodyga owłosiona
wygląd łodygi łodyga wzniesiona