Pępawa wielkokwiatowa Crepis conyzifolia

Pępawa wielkokwiatowa (Crepis conyzifolia (Gouan) A. Kern.) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych.

Liście dolne mają podłużnie lancetowaty kształt, a ich nasady zwężają się w szeroki ogonek, liście środkowe obejmują łodygę szeroką nasadą. Wszystkie są miękko i gruczołowato owłosione. Kwiaty wszystkie są języczkowate, zebrane w 2-5, wyjątkowo do 8 koszyczków o odstających listkach okrywy. Kwiaty żółte, zaopatrzone w śnieżnobiały i giętki puch kielichowy. Łodyga wzniesiona, rozgałęziona, o wysokości 20-60 cm. Pod ziemią krótkie i kolczaste kłącze. Owoc niełupki z 20 żeberkami, górą zwężające się i bez dzióbka (lub z bardzo krótkim dzióbkiem).

Biologia i występowanie


Występuje w południowej, południowo-wschodniej i środkowej Europie oraz w Turcji i Gruzji. Występuje w górach: w Alpach, Pirenejach, górach Półwyspu Bałkańskiego i dawnej Jugosławii oraz w Karpatach. W Polsce osiąga północną granicę zasięgu i występuje tylko w Sudetach i Karpatach. Nie należy tutaj do gatunków rzadkich i nie jest ujęty w Czerwonej księdze Karpat polskich.
Bylina, hemikryptofit. Kwitnie od czerwca do sierpnia, jest owadopylna. Nasiona rozsiewane są przez wiatr. Siedlisko: górskie łąki i polany, rumowiska skalne, zarośla. Rośnie na wilgotnym, bezwapiennym i żyznym podłożu. Występuje głównie w piętrze kosodrzewiny, rzadziej w piętrze halnym. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla związku (All.) Calamagrostion i zespołu (Ass.) Crepido-Calamagrostietum villosae. Liczba chromosomów 2n = 8 3, 4, 6.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:31:27]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51947601. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Crepis conyzifolia. [dostęp 2011-06-18].
  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2011-06-18].
  • Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Czerwona księga Karpat Polskich. Kraków: Instytut Botaniki PAN, 2008. ISBN 978-83-89648-71-6.
  • Flora Francji. [dostęp 2011-02-12].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu koszyczek
kształt blaszki liście lancetowate
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie bezogonkowe
rodzaj owoców niełupki
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga kolczasta
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień