Szczodrzeniec szorstki Cytisus hirsutus

Szczodrzeniec szorstki, szczodrzeniec włochaty (Cytisus hirsutus L.) – gatunek roślin należący do rodziny bobowatych.

Liście 3-listkowe, o listkach kształtu eliptycznego do odwrotnie jajowatego, długości 1,6-3,5 cm. Na górnej stronie są nagie, na stronie spodniej są z rzadka odstająco owłosione. Kwiaty zebrane po 1-4 w ulistnionych nibygronach na zeszłorocznych gałązkach. Mają złocistożólty, nagi żagielek. Kielich kwiatów odstająco owłosion. Często na żagielku występują czerwonobrązowe plamki. Pokrój krzewinka o wysokości do 60 cm lub krzew o wysokości do 1 m. Łodyga gałązki wyprostowane i odstająco owłosione. Owoc odstająco owłosione strąki o długości 2,5-4 cm.

Biologia i występowanie


Na stanowiskach naturalnych występuje w Turcji, Europie Środkowej (Austria, Czechosłowacja, Węgry, Szwajcaria), Europie Południowowschodniej (Albania, Bułgaria; Jugosławia, Grecja, Włochy, Rumunia) oraz we Francji. Wymieniony jest w „Roślinach polskich”, jednakże na terenie Polski na stanowiskach naturalnych nie występuje Uprawiany jest w niektórych ogrodach botanicznych.
Roślina wieloletnia, nanofanerofit, chamefit. Kwitnie od kwietnia do maja, kwiaty zapylane są przez owady. Występuje w świetlistych lasach, zaroślach i na skalistych zboczach. W krajach śródziemnomorskich jest gatunkiem charakterystycznym dla suchych zarośli i lasów, w których dominuje dąb omszony. Jest trujący.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 20:35:28]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52304748. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Joachim Mayer, Heinz-Werner Schwegler: Wielki atlas drzew i krzewów. Oficyna Wyd. „Delta W-Z”. ISBN 978-83-7175-627-6.
  • Search results — The Plant List. [dostęp 2011-01-25].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-12-22].
  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2011-01-17].
  • Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland : a checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 2002. ISBN 83-85444-83-1.
ogólne krzew
ogólne roślina trująca
ogólne krzewinka
barwa kwiatów płatki czerwone
symetria kwiatu kwiat motylkowy
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście odwrotnie jajowate
ulistnienie liście owłosione
rodzaj owoców strąki
powierzchnia owocu owłosiona
wygląd łodygi łodyga owłosiona
pora kwitnienia kwiecień
pora kwitnienia maj