Wilczomlecz słodki Euphorbia dulcis

Wilczomlecz słodki (Euphorbia dulcis L.) – gatunek rośliny należący do rodziny wilczomleczowatych (Euphorbiceae). Występuje w Europie sięgając Ukrainy i Macedonii, a w Polsce w Sudetach, na Pogórzu Sudeckim, w Karpatach Zachodnich i na nielicznych stanowiskach w głębi kraju.

Liście pojedyncze, skrętoległe, owłosione, jajowatolancetowate, tępe, siedzące bądź krótkoogonkowe. Kwiaty kwiatostan typu 3-5 ramiennej wierzchotki. Zawiera uproszczone kwiaty zebrane w nibykwiat. Kwiat żeński z jednym słupkiem otoczony jest kilkoma jednopręcikowymi miodnikami. Miodniki poprzecznie owalne, barwy żółtawozielonej do ciemno purpurowej. Zalążnia owłosiona. Pokrój roślina o mięsistym, rozgałęzionym kłączu. Łodyga obła, luźno ulistniona, osiąga wysokość 20-50 cm i grubość ok. 3 mm. Owoc torebka o długości 3 mm, pokryta brodawkami. Nasiona z elajosomem, rozsiewane przez mrówki.

Biologia i występowanie


Bylina. Kwitnie od kwietnia do maja. Zasiedla gleby świeże, żyzne, o odczynie obojętnym. Występuje w lasach liściastych i mieszanych.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-05 14:35:46]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52190576. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • The Plant List. [dostęp 2014-08-26].
  • Leokadia Witkowska-Żuk: Rośliny leśne. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2013. ISBN 978-83-7073-359-9.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-011-10].
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście lancetowate
ulistnienie liście skrętoległe
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie ogonek liściowy obecny
ulistnienie bezogonkowe
rodzaj owoców torebki
wygląd łodygi łodyga gałęzista
pora kwitnienia kwiecień
pora kwitnienia maj