Janowiec włosisty Genista pilosa

Janowiec włosisty (Genista pilosa L.) – gatunek rośliny z rodziny bobowatych (Fabaceae Lindl.). Występuje w środkowej i zachodniej Europie. W Polsce rośnie na Wyżynie Małopolskiej, Wyżynie Lubelskiej, w Poznańskiem i na Pomorzu.

Liście skrętoległe, całobrzegie, podłużnie odwrotnie jajowate, na spodniej stronie owłosione. Kwiaty żółtozłociste, osadzone po 1 do 3 w kątach liście, groniasto skupione na górze. Okres kwitnienia od maja do sierpnia. Pokrój mały krzew, czołgający się lub wzniesiony, o wysokości 0,1 do 1,5 m. Pędy rowkowane, za młodu owłosione Owoc brązowe i owłosione strąki z soczewkowatymi nasionami w liczbie od 3 do 8.


Kwiaty janowca włosistego odwiedzane są przez dzikie pszczoły, trzmiele oraz motyle dzienne. Na liściach żerują larwy motyla Lycaena cyllarus.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 21:06:49]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52032722. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Kaźmierczakowa R., Bloch-Orłowska J., Celka Z., Cwener A., Dajdok Z., Michalska-Hejduk D., Pawlikowski P., Szczęśniak E., Ziarnek K.: Polska czerwona lista paprotników i roślin kwiatowych. Polish red list of pteridophytes and flowering plants. Kraków: Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, 2016. ISBN 978-83-61191-88-9.
  • The Plant List. [dostęp 2012-12-18].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website/Fabaceae (ang.). 2001–. [dostęp 2009-09-23].
ogólne krzew
barwa kwiatów płatki żółte
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście najszersze przy końcu
kształt blaszki liście odwrotnie jajowate
ulistnienie liście skrętoległe
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie całobrzegie
kolor owoców brązowe
rodzaj owoców strąki
powierzchnia owocu owłosiona
wygląd łodygi łodyga owłosiona