Słoneczniczek szorstki Heliopsis helianthoides

Słoneczniczek szorstki, słonecznik szorstki (Heliopsis helianthoides) – gatunek byliny należący do rodziny astrowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej. Jest uprawiany w wielu krajach świata, również w Polsce.

Liście liście naprzeciwległe, karbowane, szorstkie i owłosione. Brzeg blaszki liściowej piłkowany. Kwiaty zebrane w koszyczek. Kwitnie od czerwca do września. Łodyga wysokość do 75-150 cm, sztywna, wzniesiona i szorstko owłosiona, zwykle nie rozgałęziona.


Jest uprawiany jako roślina ozdobna na rabatach. Nadaje się także na kwiat cięty. Wymaga stanowiska słonecznego i żyznej gleby, ale udaje się też na gorszych glebach. Jest łatwy w uprawie i w Polsce całkowicie mrozoodporny (strefy mrozoodporności 4-10). Aby przedłużyć kwitnienie należy ścinać kwiatostany przekwitłe. Po przekwitnięciu całą roślinę ścina się tuż przy ziemi. Rozmnaża się przez nasiona, sadzonkowanie wiosną lub przez podział jesienią.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 21:13:18]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51690443. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-06-29].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-15].
  • Geoff Burnie i inni: Botanica. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 3-8331-1916-0.
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
ogólne bylina
korona kwiatu i typ kwiatostanu koszyczek
ulistnienie naprzeciwległe
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie karbowany
ulistnienie piłkowane
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga szorstka
wygląd łodygi łodyga owłosiona
wygląd łodygi łodyga wzniesiona
pora kwitnienia czerwiec
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień