Floks Drummonda Phlox drummondii

Floks Drummonda, płomyk Drummona (Phlox drummondii) – gatunek rośliny z rodziny wielosiłowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, głównie z Teksasu i Meksyku, gdzie jest popularną rośliną ozdobną. Jest uprawiany w licznych krajach jako roślina ozdobna.

Liście lancetowate lub owalnolancetowate. Kwiat typowa forma gatunku zakwita w kolorze czerwonym kwiatami zebranymi w wierzchotki. Odmiany ozdobne mają kwiaty również w innych kolorach: białym, różowym, fioletowym i w różnych odcieniach tych kolorów, u niektórych są kwiaty z oczkiem lub odmiennego koloru plamą wewnątrz korony. Kwitnie od końca czerwca do jesiennych przymrozków. Pokrój roślina dorasta do wysokości 40 cm. Łodyga rozgałęziona i owłosiona. Owoc torebka z szarobrązowymi, chropowatymi nasionami.


W Polsce floks Drummonda jest uprawiany jako ozdobna roślina jednoroczna. Nadaje się głównie do tworzenia grup kwiatowych na kwietnikach i rabatach, czasami sadzi się go też w pojemnikach i skrzynkach balkonowych na balkonach, w altanach. Na rabatach zazwyczaj uprawia się go w większych grupach. Różowe floksy dobrze komponują się z białą lobularią nadmorską lub cytrynowożółtą aksamitką, czerwone zaś z pomarańczowymi aksamitkami lub fioletowym żeniszkiem meksykańskim. Jest uprawiany również na kwiat cięty.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 22:04:47]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=54929379. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Anita Paszkiewicz-Tokarczyk: Balkon cały w kwiatach. Warszawa: Wydawnictwa „Alfa”, 1987. ISBN 83-7001-119-5.
  • Bolesław Chlebowski, Kazimierz Mynett: Kwiaciarstwo. Warszawa: PWRiL, 1983. ISBN 83-09-00544-X.
  • Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-01].
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
barwa kwiatów płatki białe
barwa kwiatów płatki różowe
barwa kwiatów płatki czerwone
barwa kwiatów płatki fioletowe
kształt blaszki liście lancetowate
kolor owoców szare
rodzaj owoców torebki
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga owłosiona