Sosna żółta Pinus ponderosa

Sosna żółta (Pinus ponderosa Dougl. ex C.Lawson) – gatunek drzewa iglastego z rodziny sosnowatych (Pinaceae). Rośnie w bardziej suchych rejonach nadpacyficznej części Ameryki Północnej.

Pokrój konary tworzą korony luźne jajowate lub stożkowate, do zaokrąglonych. Liście szpilki ciemnozielone, długie – do 25 cm długości, ułożone po 3 na krótkopędzie. Pień dorasta do ponad 81 m wysokości i 2,5 m średnicy. W Europie do ponad 43 m. Najmłodsze pędy i wnętrze kory mają żółtawy kolor. Szyszki szyszki męskie elipsoidalne, cylindryczne, długości 1,5–3,5 cm, żółte lub czerwone. Szyszki nasienne wyrastają pojedynczo, rzadko w parach. Stożkowate do jajowatych przed otwarciem, szeroko jajowate po otwarciu, o długości 5–15 cm. Ostre zakończenie łuski jest skierowane na zewnątrz.

Biologia i występowanie

Igły pozostają na drzewie przeważnie 4–6 lat. Szyszki nasienne dojrzewają w ciągu 2 lat, krótko potem uwalniają nasiona. Występuje w suchszych rejonach nadpacyficznych Ameryki Północnej. Lubi słoneczne stanowiska. Odporna na suszę, mniej na mrozy. Preferuje piaszczyste, gliniaste, wilgotne gleby.

Drewno żółtawe, o dużym znaczeniu gospodarczym.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-09 00:19:05]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72326849. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • ogólne
    • drzewo
    • roślina użytkowa
    • drzewo iglaste
    • dwa podgatunki