Czyściec wełnisty Stachys byzantina

Czyściec wełnisty (Stachys byzantina K.Koch) – gatunek wieloletniej rośliny. Pochodzi z Azji Mniejszej, Kaukazu oraz Iranu. Jest uprawiany w wielu krajach świata.

Liście ulistnienie nakrzyżległe. Liście są grube, miękkie, o kształcie podługowatoeliptycznym. Pokryte są długim, gęstym, biało-szarym kutnerem. Liście utrzymują się przez całą zimę. Kwiaty małe, niepozorne, purpurowo-fioletowe, o długości do 2 cm, dwuwargowe. Zebrane w kłos. Pokrój bylina wysokości do 30–40 cm. Łodyga pojedyncza, sztywna, pokryta włoskami zwróconymi do dołu. Posiada kłącze i bulwiaste rozłogi. Owoce rozłupnia. Nasiona ciemnobrunatne i połyskujące

Biologia i występowanie


Bylina, hemikryptofit. Roślina miododajna. Nasiona roznoszone są przez wiatr (anemochoria) lub zwierzęta (endozoochoria).


Roślina ozdobna często uprawiana w ogrodach. Nadaje się do ogrodów skalnych, na obwódki ścieżek, jako roślina okrywowa. Może też być uprawiana w pojemnikach. Jej walorami ozdobnymi są srebrzyste, filcowate pędy. Doskonale kojarzy się w zestawieniu z innymi gatunkami roślin. Podczas zimnej i wilgotnej pogody staje się jednak brzydsza. Kwiaty dekoracyjne bywają jedynie w pierwszej fazie kwitnienia.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 23:11:19]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51771228. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-12-27].
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-31].
  • Internetowy Tygodnik Ogrodniczy. Czyściec wełnisty.
  • Czyściec wełnisty (pol.). 2013. [dostęp 2013-04-01].
  • Geoff Burnie i inni: Botanica. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 3-8331-1916-0.
ogólne roślina miododajna
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
ogólne bylina
barwa kwiatów płatki fioletowe
korona kwiatu i typ kwiatostanu kłos
symetria kwiatu kwiat grzbiecisty
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście lancetowate
ulistnienie naprzeciwległe
kolor owoców brązowe
rodzaj owoców rozłupki
wygląd łodygi łodyga owłosiona