Przetacznik kłosowy (Veronica spicata L.) – gatunek rośliny z rodziny babkowatych (Plantaginaceae), w systemach XX-wiecznych klasyfikowany zwykle do trędownikowatych (Scrophulariaceae) lub przetacznikowatych (Veronicaceae). Zasięg jego występowania obejmuje niemal całą Europę oraz znaczną część terenów Azji o klimacie umiarkowanym. W Polsce jest gatunkiem rodzimym, występuje pospolicie na całym niżu, w górach jest rzadki.
Bylina, chamefit. Rośnie w suchych murawach, na zboczach, obrzeżach lasów. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Gatunek charakterystyczny dla klasy (Cl) Festuco-Brometea.
Ze względu na ozdobne kwiatostany jest uprawiany jako roślina ozdobna. Jest łatwy w uprawie i jako gatunek krajowy jest całkowicie mrozoodporny (strefy mrozoodporności 3-9). Nie ma specjalnych wymagań glebowych. Rozmnaża się przez podział kępy wczesną wiosną lub jesienią, przez wysiew nasion wiosną, lub z sadzonek pędowych pobieranych latem. Ogrodnicy wyhodowali kultywary o kwiatach różnej barwy, np:'Blaufuchs' o jaskrawych, lawendowoniebieskich kwiatach, 'Blue Peter' o ciemnoniebieskich kwiatach, 'Heidekind' o różowych kwiatach i srebrnoszarych kwiatach, 'Red Fox' o szkarłatnych kwiatach' 'Rosea' o różowych kwiatachW opracowaniach ogrodniczych czasami pod nazwą przetacznik kłosowy opisywany jest przetacznik kłosowy siwy, zwany też przetacznikiem siwym. Ma on większe walory ozdobne, gdyż ma srebrnoszare liście.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-09 02:54:57]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72987450. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.