Wiechlina cebulkowata Poa bulbosa

Wiechlina cebulkowata (Poa bulbosa L.) – gatunek rośliny, należy do rodziny wiechlinowatych. Występuje naturalnie w Europie, w afrykańskich krajach basenu Morza Śródziemnego, w zachodniej i środkowej Azji, na południu tego kontynentu sięgając do Nepalu i północno-zachodnich Indii. Zawleczony został na inne kontynenty obu półkul w strefie klimatu umiarkowanego. W Polsce roślina rozproszona na niżu.

Pokrój trawa gęstokępkowa, szarozielona. Liście pochwy liściowe gładkie, w dolnej części źdźbła czerwono nabiegłe. Języczki ostro zakończone do 4 mm długie. Blaszki liściowe na pędach wegetatywnych do 3 cm długości, szorstkie na brzegu, zakończone spiczasto. Na pędach generatywnych szydlaste, do 10 cm długości i tylko 1-2 mm szerokości. Kwiaty zebrane w wiechy do 5 (rzadko 8) cm długości z gałązkami wzniesionymi, szorstkimi.

Biologia i występowanie

Występuje w formie żyworodnej i tworzy mieszańce spontaniczne z wiechliną roczną. Roślina światłolubna, o charakterze stepowym. Gatunek charakterystyczny dla muraw z klasy Festuco-Brometea.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-09 00:27:13]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72986853. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • ogólne
    • trawa
    • tworzy mieszańce

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.