Wydmuchrzyca piaskowa (Leymus arenarius (L.) Hochst.) – gatunek rośliny z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Znana jest też jako wydmuchrzyca nadmorska.
Występuje na środkowych i północnych terenach Europy, głównie na wydmach nadmorskich, rzadziej na śródlądowych. Nie występuje w basenie Morza Śródziemnego. Jako gatunek zawleczony rozprzestrzenia się gdzieniegdzie poza tymi obszarami swojego rodzimego zasięgu. W Polsce występuje pospolicie nad Bałtykiem, w innych regionach kraju tylko jako gatunek zawleczony lub zasiewany przez ludzi. Rozwój Bylina, geofit. Kwitnie od maja do lipca. Roślina wiatropylna. Siedlisko Zasiedla luźne piaski wydmowe, jako lekko azotolubny występuje w pobliżu strefy zalewanej przez fale, gdzie następuje rozkład szczątków materii organicznej. Wydmuchrzyca piaskowa jest obok piaskownicy zwyczajnej jednym z gatunków typowych dla roślinności wydmy białej. W porównaniu z piaskownicą jest mniej odporna na zasypywanie piaskiem. Gęste płaty wydmuchrzycy są skutecznym sposobem na utrzymanie piasku, więc stosowane są do umacniania wydm nad Bałtykiem. Fitosocjologia Gatunek charakterystyczny dla: klasy (Cl.) Ammophiletea, związku (All.) Koelerion glaucae i Ass. Festuco-Elymetum arenarii. Genetyka Liczba chromosomów 2n= 56. Zmienność Tworzy mieszańce z perzem właściwym i p. sitowym.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2023-04-16 00:14:29]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=70117373. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.