Cedrzyniec kalifornijski Calocedrus decurrens

Cedrzyniec kalifornijski, kalifornijski cedr rzeczny (Calocedrus decurrens (Torr.) Florin) – gatunek drzew należących do rodziny cyprysowatych. Występuje w zachodniej części Stanów Zjednoczonych oraz na północy Meksyku.

Liście liście łuskowate, trójkątne, rozszerzające się lekko ku szczytowi, tam jednak wyraźnie zagięte, rosną po cztery w bardzo regularnych okółkach. Przy roztarciu wydzielają silny zapach zbliżony do zapachu terpentyny lub pasty do podłogi. Płaskie gałązki są od spodu troszeczkę jaśniejsze niż na wierzchu i silnie rozczłonkowane. Kwiaty kwiaty męskie bardzo małe, długości około 3 mm, rosną głównie na szczytach bocznych gałązek. W czasie pylenia są jasno-żółte lub złotożółte. Kwiaty żeńskie bardzo niepozorne, zielonkawe. Kwitnie w marcu. Szyszki stojące na końcach. W porze owocowania mają około 2 cm długości i składają się zaledwie z sześciu łusek, z których tylko dwie noszą zalążki i wydają nasiona. Pokrój korona smukła, kolumnowa, bardzo regularnie wykształcona, której wierzchołek w przeciwieństwie do gatunków cyprysa i cyprysika, nie zbiega ostro, lecz jest wyraźnie zaokrąglony. Wysokość do 60 metrów, częściej jednak o połowę niższe.

Biologia i występowanie


W naturalnych siedliskach rzadziej widuje się smukłą postać kolumnową, występują raczej korony stożkowate i bardziej rozłożyste. Gałęzie stosunkowo krótkie, wznoszą się skośnie, są wygięte do góry, rzadko zwisają lub są zgięte w dół. Pędy roczne początkowo zielonkawe, później brunatnieją. Gatunek jednopienny. Szyszki tego gatunku przypominają postacią szyszki żywotników, jednak tu poszczególne łuski są na szczycie nieco wystrzępione. Osobliwością cedrzyńca kalifornijskiego są kolory drewna – twardziel jaśniejsza niż biel.


Roślina ozdobna
Gatunek jest chętnie sadzony w parkach, ogrodach i kolekcjach.
Drewno
Jest bardzo miękkie, ma jednorodną strukturę i może być obrabiane wyjątkowo równomiernie i gładko. Odporne na gnicie i warunki atmosferyczne. Nadaje się do prac snycerskich i modelarskich. W Ameryce jest on niekiedy używany do wyrobu mebli, ponadto do produkcji ołówków, gontu, słupów ogrodzeniowych.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:58:47]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51967288. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Calocedrus decurrens (ang.). W: Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. United States Department of Agriculture. [dostęp 2011-12-15].
  • Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (ang.). [dostęp 15 grudnia 2011].
  • The Plant List. [dostęp 2011-12-15].
  • P. F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website – Seed Plant Evolution. 2001–.
  • Bruno T. Kremer: Drzewa. Warszawa: Świat Książki, 1996, s. 68-69. ISBN 83-7129-141-8.
  • Calocedrus decurrens (ang.). Flora in North America, 2011.12.15. [dostęp 2011-12-15].
ogólne drzewo
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
ogólne kraj pochodzenia: Ameryka Północna
ogólne gatunek obcy
cechy korony stożkowa
cechy korony kolumnowa
cechy korony smukła
cechy korony regularna
cechy korony wierzchołek zaokrąglony
pienność roślina jednopienna
kolor pylku złotożółty
kształt blaszki liście najszersze przy nasadzie
kształt blaszki igły
kształt blaszki liście trójkątne
kształt blaszki liście łuskowate
kształt blaszki Przy roztarciu pachną terpentyną
ulistnienie okółkowe
ulistnienie po 4
cechy pędu płaskie gałązki
cechy pędu silnie rozczłonkowane
szacowana wysokość łodygi 30-60 m
pora kwitnienia marzec
ułożenie szyszek stojące
ułożenie szyszek na końcach
ułożenie szyszek z 6 łusek