Trzcinnik owłosiony Calamagrostis villosa

Trzcinnik owłosiony (Calamagrostis villosa) – gatunek rośliny z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Występuje od Francji na zachodzie po Ukrainę na wschodzie. W Polsce rośnie głównie w górach, na niżu jest rzadki.

Liście szerokie, wiotkie, wyrastające z przeważnie owłosionej pochwy. Kwiaty zebrane w wiechę o cienkich gałązkach. Kłoski jednokwiatowe o owłosionej ości. Plewy są zaostrzone, bez wyraźnej linii grzbietowej. Szerokoeliptyczna dolna plewka jest 5-nerwowa,delikatna, przejrzysta i przeważnie krótsza od włosków wyrastających u jej nasady. Ość plewki przeważnie wystaje ponad zęby dolnej plewki. Pokrój roślina luźnokępkowa o podziemnych rozłogach. Łodyga nierozgałęzione źdźbło o wysokości 0,5-1 m, przeważnie łukowato wznoszące się.

Biologia i występowanie


Rozwój: Bylina, hemikryptofit. Kwitnie od sierpnia do września. Kwiaty są wiatropylne.
Siedlisko: Występuje w wilgotnych zaroślach i lasach. Badania fitosocjologiczne wykazują, że w połowie XX wieku gatunek ten nie występował na bieszczadzkich połoninach, po zaprzestaniu ich wypasu zaczyna się tutaj pojawiać, wypierając borówczyska zarastające połoniny
Fitosocjologia: W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla związku (All.) Calamagrostion, Ass. Calamagrostietum villosae, Ass. Crepido-Calamagrostietietum villosae, Ass. Calamagrostio villosae-Pinetum, Ass. Calamogrostio villosae-Piceetum.
Genetyka: Liczba chromosomów 2n = 28 i 56. W 2003 naukowcy z Instytutu Botaniki PAN w Krakowie przeprowadzili badania genetyczne, cytologiczne i morfologiczne górskich gatunków trzcinnika i opisali ich mieszańce.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 19:57:37]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=51824396. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Bieszczadzki serwis informacyjny. [dostęp 2009-02-21].
  • Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-12-28].
  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
  • Biosystematyka gatunków górskich Calamagrostis. [dostęp 2009-02-23].
Przypisane cechy
ogólne bylina
korona kwiatu i typ kwiatostanu kłos
ulistnienie liście owłosione
pora kwitnienia sierpień
pora kwitnienia wrzesień