Kostrzewa leśna (Festuca altissima All.) – gatunek rośliny z rodziny wiechlinowatych.
Występuje w całej niemal Europie i na obszarach Azji o klimacie umiarkowanym i zimnym. W Polsce jest gatunkiem pospolitym, rośnie na stanowiskach naturalnych, dość częsty w Karpatach, na Dolnym Śląsku oraz na Pomorzu Zachodnim, a rzadki na północnym wschodzie, nie występuje w centralnej Polsce. Jest rośliną ozdobną. Rozwój Bylina, hemikryptofit (pączki zimujące znajdują się na poziomie ziemi). Kwitnie w okresie od czerwca do lipca. Dobrze znosi mrozy i suszę. Siedlisko Rośnie w lasach liściastych i zaroślach, na glebach kwaśnych, umiarkowanie ubogich do zasobnych, umiarkowanie wilgotnych. Preferuje stanowiska umiarkowanie zacienione, umiarkowanie chłodne warunki klimatyczne. Fitosocjologia W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny (Ch.) dla związku (All.) Fagion sylvaticae, zespołu (Ass.) podgórskiego łęgu jesionowego (Dentario enneaphylli-Fagetum), podzwiązku (SubAll.) żyzne buczyny niżowe (Galio odorati-Fagenion) i zespołu (Ass.) żyzna buczyna niżowa typu pomorskiego (Galio odorati-Fagetum). Gatunek wyróżniający (D.) dla zbiorowiska (Zb.) ciepłolubna buczyna storczykowa regionu sudeckiego (Fagus sylvatica-Hypericum maculatum). Gatunek istotny diagnostycznie wspólny dla zbiorowiska (Zb.) ( Fagus sylvatica-Mercurialis perennis). Gatunek neutralny wobec kontynentalizmu.
Kostrzewa leśna jest jedną z lepszych traw ozdobnych. Ceniona jest ze względu na okazałe kwiatostany i soczystą zieleń. Wykorzystywana jest na rabaty w ogrodzie, do skrzynek i pojemników na balkon. Stosowana jest do suchych bukietów. Rozmnaża się przez nasiona wysiewane jesienią lub wiosną albo przez podział kęp.
Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2023-04-23 00:18:06]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=70164796. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.