Narcyz trąbkowy Narcissus pseudonarcissus

Narcyz trąbkowy (Narcissus pseudonarcissus L.) – gatunek rośliny należący do rodziny amarylkowatych. Na stanowiskach naturalnych dziko rośnie w Afryce (Makaronezja), na wyspie Madera, w Azji (Azerbejdżan) oraz kilku krajach Europy (Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Szwajcaria, Włochy, Hiszpania, Francja, Portugalia). Od gatunku tego pochodzi grupa mieszańców, przez ogrodników zaliczana do I grupy narcyzów (narcyzy trąbkowe).

Pokrój osiąga 15 – 35 cm wysokości. Liście od dwóch do czterech wąskich, długich liści. Kwiaty żółte, pojedyncze, gwiazdkowate, z przykoronkiem w kształcie dzwonka. Owoce w postaci błoniastych torebek nasiennych.

Ze względu na swoje duże, jaskrawe kwiaty i wczesną porę kwitnienia uprawiany jest w gruncie na rabatach i w trawnikach jako roślina ozdobna. Często wykorzystywany jest też na kwiat cięty, w wodzie długo zachowuje świeżość. W Polsce często uprawiany jest w ogrzewanych szklarniach i pędzony dla przyspieszania kwitnienia. Tak przyspieszone narcyzy sprzedaje się w doniczkach lub na kwiat cięty bardzo wczesną wiosną, a nawet w zimie.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 23:48:54]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72985940. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • ogólne
    • roślina ozdobna
    • roślina użytkowa
    • trawa

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.