Golteria rozesłana Gaultheria procumbens

Golteria rozesłana, gaulteria rozesłana, starzęśla rozesłana (Gaultheria procumbens L.) – gatunek rośliny okrywowej z rodziny wrzosowatych.

Liść eliptyczny, ząbkowany, od strony wierzchniej błyszczący. Liście skupione są na końcach gałązek. Kwiaty dzbankowate, skupione pojedynczo lub w skąpokwiatowych gronach. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Pokrój wiecznie zielona krzewinka o pokroju płożącym, do 15 cm wysokości. Owoce okrągła torebka o średnicy od 8 do 15 mm, koloru różowego.

Biologia i występowanie


Występuje na wschodzie Ameryki Północnej.


Roślina lecznicza dostarczająca olejków eterycznych, w handlu znanych pod nazwą "wintergreen oil". Pozyskuje się go w procesie destylacji. Używany jako środek przeciwbólowy, przeciwzapalny, antyseptyczny i moczopędny. Wykorzystywane są również w przemyśle perfumeryjnym i spożywczym.
Jest uprawiana jako roślina ozdobna.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2019-02-03 00:14:35]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=55742271. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • AgnieszkaA. Lach AgnieszkaA., Golteria rozesłana - właściwości lecznicze i uprawa w ogrodzie, Poradnik Ogrodniczy [dostęp 2019-01-29] .
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-13].
  • Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1989. ISBN 83-09-00256-4.
ogólne roślina lecznicza
ogólne krzewinka
ogólne roślina ozdobna
ogólne roślina użytkowa
kształt blaszki liście jajowate
ulistnienie ząbkowany
rodzaj owoców torebki
rodzaj owoców kuliste
wygląd łodygi łodyga pełzająca
szacowana wysokość łodygi do kostki (0 < x < 15 cm)
pora kwitnienia lipiec
pora kwitnienia sierpień