Janowiec skrzydlaty Genista sagittalis

Janowiec skrzydlaty, janowczyk skrzydlaty (Genista sagittalis L.) – gatunek rośliny z rodziny bobowatych (Fabaceae). Jest szeroko rozpowszechniony w Europie południowej od Hiszpanii na zachodzie po Ukrainę na wschodzie. Północna granica zasięgu biegnie przez Francję, Belgię, Niemcy, Czechy, Węgry i Rumunię. W Polsce bardzo rzadko dziczejący na skrajach lasów i na murawach w powiecie przeworskim. Uprawiany jest w ogrodach skalnych.

Liście pojedyncze, wyrastają z węzłów naprzemiennie – raz z jednej, raz z drugiej strony łodygi. Siedzące, bez przylistków, o blaszce cienkiej, eliptycznej do lancetowatej – do 22 mm długości i 8 mm szerokości. Szczyt blaszki zaokrąglony lub zaostrzony. Blaszka początkowo owłosiona, później z wierzchu przynajmniej łysiejąca. Kwiaty zebrane po 4–20 w zbite, kulistawe do jajowatych grona na szczytach gałązek. Oś kwiatostanu, szypułki (długości do 3 mm) i kielichy gęsto owłosione. Kwiaty wsparte wąskimi przysadkami o długości do 5,5 mm. Na szypułkach znajduje się także para szydlastych podkwiatków o długości do 3,5 mm. Kielich dwuwargowy, o długości do 9 mm. Korona kwiatu żółta o budowie typowej dla kwiatu motylkowego. Żagielek odwrotnie jajowaty, na szczycie wycięty. Wszystkie płatki równej długości. Pokrój kępiasto rozrastający się półkrzew, z pędami silnie rozgałęzionymi u nasady, osiągającymi od kilku do 30 cm wysokości. Łodyga poszczególne gałązki wzniesione lub podnoszące się i charakterystycznie szeroko oskrzydlone. Skrzydełka zielone, błoniaste, przerywane w 3–6 węzłach. W górze łodygi gęsto owłosione, w dole łysiejące. Owoce strąki płaskie z wypukłościami nad nasionami. Są przylegająco owłosione i osiągają do 20 mm długości przy 5 mm szerokości.

Biologia i występowanie


Półkrzew, wieloletni hemikryptofit. Kwitnienie trwa od maja do lipca.
Siedlisko: Rośnie w zbiorowiskach suchych wrzosowisk janowcowych ze związku Calluno-Genistion na obrzeżach lasów i w widnych lasach, lasach liściastych, w atlantyckich lasach mieszanych i iglastych oraz w lasach górskich. W Polsce w miejscach nasłonecznionych, na murawach i w widnych lasach sosnowych.
Liczba chromosomów 2n=44, 48.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2018-12-04 21:06:53]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=52266790. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Genista sagittalis L.. W: Info Flora [on-line]. [dostęp 2017-10-19].
  • Lopez Poveda, L: Genista sagittalis. W: The IUCN Red List of Threatened Species 2012 [on-line]. 2012. [dostęp 2017-10-19].
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006, s. 261. ISBN 83-01-14342-8.
  • Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website/Fabaceae (ang.). 2001–. [dostęp 2017-10-19].
  • Genista sagittalis L.. W: The Plant List. Version 1.1 [on-line]. [dostęp 2017-10-19].
  • W. Szafer, B. Pawłowski (red.): Flora polska. Rośliny naczyniowe Polski i ziem ościennych. T. VIII. Warszawa: PAN, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1959, s. 20.
barwa kwiatów płatki żółte
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
korona kwiatu i typ kwiatostanu grono
symetria kwiatu kwiat grzbiecisty
symetria kwiatu kwiat motylkowy
symetria kwiatu grzbiecista, motylkowata
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście lancetowate
ulistnienie liście owłosione
ulistnienie bezogonkowe
rodzaj owoców strąki
powierzchnia owocu owłosiona
wygląd łodygi łodyga gałęzista
wygląd łodygi łodyga owłosiona