Komosa wzniesiona Chenopodium strictum

Komosa wzniesiona, komosa sztywna, komosa prążkowana (Chenopodium strictum Roth.) – gatunek rośliny jednorocznej zaliczany w różnych systemach klasyfikacyjnych do rodziny komosowatych lub szarłatowatych.

Liście o długości do 7 cm, dolne rombowojajowate, górne wydłużone, lancetowate lub eliptyczne. Są ciemnozielone, ale ich brzegi mają czerwonofioletowe zabarwienie, są nieregularnie ząbkowane lub równe. Kwiaty kwiatostan złożony, wyrastający na łodyżkach w kątach liści. Drobne, zielonawe kwiaty, wyrastają w kłębikach, które z kolei tworzą wiechę lub kłos. Kwiaty promieniste, bez podkwiatków. Zbudowane są z 5 działek okwiatu, 1 słupka i 5 pręcików. Działki ciemnozielone z szerokim, białym obrzeżem, eliptyczne i zrośnięte nasadami. Pokrój młode pędy są białomączyste, rzadko czerwono nabiegłe. Łodyga wzniesiona, o wysokości zazwyczaj do 80 cm, ale w dobrych warunkach nawet do 150 cm, podłużnie prążkowana, oliwkowozielona lub sinozielona, czasami czerwono nabiegła. Owoc jednonasienne drobne orzechy otoczone żółtawym i zmięśniałym perykarpem. Zawierają mniej więcej okrągłe spłaszczone nasiono o średnicy do 1,2 mm. Jest ono czarne, lśniące, gładkie i posiada promieniste żyłki .

Biologia i występowanie


Rodzimy obszar jego występowania to Azja Środkowa. W Europie po raz pierwszy jego występowanie odnotowano w XIX wieku, w Polsce w Toruniu w 1891 roku. Rozprzestrzenił się głównie w okresie II wojny światowej i potem, na gruzowiskach powstałych podczas działań wojennych. Obecnie w Ameryce Północnej, Europie i Azji jest szeroko rozprzestrzeniony, występuje także w niektórych regionach Afryki i Ameryki Południowej. W Polsce jest gatunkiem obcego pochodzenia, obecnie dość częstym.
Rozwój
Roślina jednoroczna. Kwitnie zwykle od czerwca do sierpnia, czasami od czerwca do października.
Siedlisko
Głównie siedliska ruderalne: nieużytki, niezagospodarowane tereny miejskie, gruzowiska, tereny kolejowe, przemysłowe i portowe. Czasami występuje także na polach uprawnych jako chwast. Gatunek charakterystyczny dla zespołu roślinności Chenopodietum stricti.
Genetyka
Liczba chromosomów 2n = 36 (54). Tworzy mieszańce z komosą białą (Chenopodium × pseudostriatum) i komosą kalinolistną.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2019-01-04 22:34:57]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=55496256. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • The Plant List. [dostęp 2018-02-22].
  • Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.
  • Barbara Sudnik-Wójcikowska: Rośliny synantropijne. Warszawa: Multico, 2011. ISBN 978-83-7073-514-2. OCLC 948856513.
  • Discover Life Maps. [dostęp 2018-02-22].
  • Gatunki obce w Polsce. [dostęp 2018-02-22].
  • Stevens P.F.: Caryophyllales (ang.). Angiosperm Phylogeny Website, 2001–. [dostęp 2009-10-07].
  • Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland : a checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 2002. ISBN 83-85444-83-1.
  • Lucjan Rutkowski: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14342-8.
ogólne chwast
barwa kwiatów płatki białe
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiatostan
korona kwiatu i typ kwiatostanu kwiat złożony
korona kwiatu i typ kwiatostanu kłos
symetria kwiatu kwiat promienisty
kształt blaszki liście jajowate
kształt blaszki liście lancetowate
kształt blaszki liście najszersze w połowie długości
kształt blaszki liście eliptyczne
ulistnienie ząbkowany
kolor owoców żółte
kolor owoców czarne
rodzaj owoców kuliste
rodzaj owoców orzechy
powierzchnia owocu gładka
wygląd łodygi łodyga wzniesiona