Prinsepia jednokwiatowa Prinsepia jednokwiatowa

Prinsepia jednokwiatowa, prinsepia chińska (Prinsepia uniflora Bat.) – gatunek rośliny z rodziny różowatych. Pochodzi z Chin. Jest w niektórych krajach uprawiana jako roślina ozdobna. W Polsce znajduje się w kolekcji niektórych ogrodów botanicznych, jako roślina ozdobna uprawiana jest niemal nieznana.

Krzew o szerokim pokroju i wysokości do 1,5 m. Ma długie i cienkie pędy z pojedynczymi, szerokojajowatymi liśćmi o ostrozakończonych wierzchołkach, skrętolegle wyrastające na pędach na krótkich ogonkach. Na pędach występują ciernie. Kwiaty białe, drobne (o średnicy 5 mm), liczne, wyrastające na krótkich szypułkach. Owocem jest czerwony, kulisty pestkowiec o średnicy ok. 12 mm, poodobny do owocu wiśni i o smaku wiśni. Krzew owocuje tak obficie, że pod ciężarem owoców zginają się i przewieszają jego pędy.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-09 00:41:50]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72179788. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • ogólne
    • krzew
    • roślina ozdobna