Palczatka imbirowa Cymbopogon martini

Palczatka imbirowa (Cymbopogon martini (Roxb.) W.Watson) — gatunek trawy z rodziny wiechlinowatych. Rośnie dziko w Chinach, uprawiany jest w Indiach i Indonezji.

Wysoka roślina wieloletnia o grubych kłączach i szerokich (jak na trawy) liściach. Kwiatostan w postaci szczytowej wiechy.

Wytwarza olejek eteryczny zwany olejkiem palmarozowym. Ma on własności lecznicze. W Indiach od dawna był używany wewnętrznie jako środek przeciw infekcji i gorączce, przy dolegliwościach żołądkowych. Ma własności antyseptyczne i bakteriobójcze, może być używany do odkażania ran i przyspieszenia ich gojenia się. Olejek palmarozowy jest używany w kosmetyce, szczególnie do zwalczania trądziku. W Indiach i Afryce Zachodniej jest jednym ze składników curry. Repelent, w magazynach zbóż i fasoli skutecznie odstraszający owady. Repelent odstraszający komary. Jest używany do zwalczania nicieni. Niektóre gatunki palczatek od dawna były używane do wytwarzania olejków zapachowych o bardzo trwałym zapachu. Potwierdzeniem trwałości tego zapachu jest fakt, że aromat palczatki wełnistej był wyczuwalny jeszcze podczas otwierania grobowców faraonów z przełomu XX i XXI dynastii, czyli ok. 1070 lat p.n.e. Według badaczy roślin biblijnych w niektórych cytatach biblijnych wymieniono dwa gatunki palczatek: palczatkę imbirową i palczatkę wełnistą. Np. w Księdze Jeremiasza (6,20) ”korzeń trzcinowy z dalekiej ziemi” to właśnie jeden z tych dwu gatunków palczatek. W Księdze Ezechiela (27,19) palczatki te kryją się pod słowem tłumaczonym jako trzcina.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-04-04 00:31:26]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=62833426. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

 • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2014-11-20].
 • The Plant List. [dostęp 2014-11-20].
 • Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2009-06-13]  (ang.).
 • Zofia Włodarczyk: Rośliny biblijne. Leksykon. Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2011. ISBN 978-83-89648-98-3.
 • PALMAROSA (Cymbopogon martini – Gramineae). [dostęp 2014-11-30].
 • ogólne
  • roślina lecznicza
  • roślina użytkowa
  • trawa