Chruścina jagodna Arbutus unedo

Chruścina jagodna, chróścina jagodna, poziomkowiec, poziomkowe drzewo, drzewo truskawkowe (Arbutus unedo L.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). Rośnie w regionie śródziemnomorskim, w zachodniej Europie i Azji.

Pokrój wiecznie zielony krzew lub niewielkie drzewo o wysokości do 10–12 m. Liście zimozielone, nagie, skrętoległe, gęsto stojące, błyszczące, szerokolancetowate o długości do 10 cm i piłkowanych brzegach. Kwiaty zebrane po 40–50 w wiechy. Mają 5-działkowy kielich, zielonobiałą zrosłopłatkową i dzbankowatą koronę owłosioną od środka, 1 słupek i 10 pręcików. Owoce mączysto-mięsiste jagody o średnicy do 2 cm. Z zewnątrz mają pomarańczowoczerwony kolor (miąższ jest żółtawy) i są jadalne, choć mdłe. Wyglądem przypominają poziomki i stąd pochodzi jedna z nazw gatunkowych rośliny.

Roślina jadalna: Owoce są jadalne na surowo, wykonuje się też z nich przetwory, czasami wytwarza się z nich wina lub likiery. Roślina ozdobna: Uprawiana jest na południu Europy. Roślina lecznicza: Surowcami zielarskimi są kora i kwiaty.

Drzewo poziomkowe występuje w herbie Madrytu. Obraz Hieronima Boscha, tryptyk Ogród rozkoszy ziemskich, w spisie dóbr hiszpańskiej korony zarejestrowano jako Obraz z owocami drzewka truskawkowego.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 19:38:14]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72986463. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.