Męczennica błękitna Passiflora caerulea

Męczennica błękitna (Passiflora caerulea L.), zwana również męczennicą modrą lub m. zwyczajną – gatunek pnącza należącego do rodziny męczennicowatych. Pochodzi z lasów Brazylii i Argentyny. Jest często uprawiana w cieplejszych krajach. Również w Polsce jest uprawiana w mieszkaniach i szklarniach jako roślina ozdobna. Jest najważniejszym gatunkiem męczennicy uprawianym w mieszkaniach.

Pokrój krzewiaste pnącze o długości dochodzącej do 10 m (w swoim naturalnym środowisku). Uprawiana u nas dość łatwo osiąga długość 3m. Liście szerokosercowate, 5-7 klapowe. Kwiaty wyrastają pojedynczo w kątach liści. Są niebieskofioletowe, czasami zdarzają się formy o kwiatach różowych lub czerwonych. Mają średnicę 6-8 cm i bardzo oryginalną budowę. Wyrastają pojedynczo w kątach liści i otoczone są od dołu 3-listkową okrywą. Mają krążkowate, silnie rozwinięte dno kwiatowe, 5-działkowy kielich, 5-płatkową koronę i złożony z 3 okółków przykoronek. Najbardziej zewnętrzny z tych okółków ma postać nitek, wewnętrzny zaś przylega do androgyneforu, na szczycie którego znajduje się 5 pręcików otaczających 1 słupek z trójdzielnym znamieniem. Owoc dość duża, soczysta jagoda.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-09 00:02:17]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72986017. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.


 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.