Męczennica błękitna Passiflora caerulea

Męczennica błękitna (Passiflora caerulea L.), zwana również męczennicą modrą lub m. zwyczajną – gatunek pnącza należącego do rodziny męczennicowatych. Pochodzi z lasów Brazylii i Argentyny. Jest często uprawiana w cieplejszych krajach. Również w Polsce jest uprawiana w mieszkaniach i szklarniach jako roślina ozdobna. Jest najważniejszym gatunkiem męczennicy uprawianym w mieszkaniach.

Pokrój krzewiaste pnącze o długości dochodzącej do 10 m (w swoim naturalnym środowisku). Uprawiana u nas dość łatwo osiąga długość 3m. Liście szerokosercowate, 5-7 klapowe. Kwiaty wyrastają pojedynczo w kątach liści. Są niebieskofioletowe, czasami zdarzają się formy o kwiatach różowych lub czerwonych. Mają średnicę 6-8 cm i bardzo oryginalną budowę. Wyrastają pojedynczo w kątach liści i otoczone są od dołu 3-listkową okrywą. Mają krążkowate, silnie rozwinięte dno kwiatowe, 5-działkowy kielich, 5-płatkową koronę i złożony z 3 okółków przykoronek. Najbardziej zewnętrzny z tych okółków ma postać nitek, wewnętrzny zaś przylega do androgyneforu, na szczycie którego znajduje się 5 pręcików otaczających 1 słupek z trójdzielnym znamieniem. Owoc dość duża, soczysta jagoda.

Łacińska nazwa tej rośliny oznacza "kwiat męki pańskiej". Misjonarze, którzy dotarli do krajów Ameryki Południowej, doszukali się w ich budowie symboli męki Jezusa Chrystusa: 5 płatków i 5 działek kielicha to dziesięciu apostołów, 5 pręcików to pięć ran, 3 znamiona słupka to trzy gwoździe którymi przybito go do krzyża, przykoronek to korona cierniowa. Kwitnie przez całe lato, ale pojedynczy kwiat kwitnie tylko 24 h

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-06-13 00:14:46]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=63645220. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. Warszawa: PWRiL, 1989. ISBN 83-09-00256-4.
  • Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2009-12-09]  (ang.).
  • Dawid Longman: Pielęgnowanie roślin pokojowych. Warszawa: PWR i L, 1997. ISBN 83-09-01559-3.