Fiołek rogaty Viola cornuta

Fiołek rogaty (Viola cornuta L.) – gatunek rośliny z rodziny fiołkowatych. Występuje naturalnie w Pirenejach i masywie Corbières. Uprawiany jest w Europie Zachodniej. Dawniej i od początków XXI wieku także popularny w Polsce. Lokalnie dziczeje jako hemiagriofit. W wyniku hodowli uzyskano szereg odmian ozdobnych (pochodzenia mieszańcowego) zwanych zbiorczo bratkami drobnokwiatowymi.

Pokrój bylina o rozłożystym pokroju. Dorasta do 10–15 cm wysokości, tworzy kłącza. Liście blaszka liściowa ma nerkowaty kształt. Mierzy 2,5–4 cm długości oraz 1,5 cm szerokości, jest niemal całobrzega lub ząbkowana na brzegu, ma sercowatą nasadę i ostry wierzchołek. Ogonek liściowy jest nagi i ma 1,5–7 cm długości. Przylistki są duże, luźne, owalne i głęboko wcięte, osiągają 4–5 mm długości. Kwiaty pojedyncze, delikatnie pachnące, wyrastające z kątów pędów. Zapylają się, gdy są otwarte (w przeciwieństwie do wielu innych gatunków fiołka, które są samozapylane bez otwierania kwiatów). Są osadzone na długich szypułkach. Mają 5 zielonych działek kielicha o równowąskim kształcie i dorastających do 5 mm długości. Płatki są odwrotnie jajowato podługowate (znacznie dłuższe niż szerokie), mają żółtą barwę oraz 7–8 mm długości, dolny płatek posiada charakterystyczną, długą, cienką, smukłą, skierowaną ku górze ostrogę o długości 2 mm. Pręcików jest 5. Owoce torebki otwierające się trzema klapami. Nasiona są zazwyczaj z elajosomem.

Biologia i występowanie

Rośnie na łąkach, skarpach oraz terenach skalistych. Występuje na wysokości od 800 do 2300 m n.p.m. Kwitnie od marca do lipca, a czasem do końca października. Jest bardzo odporny na zimno (do -21° C). Nie jest bardzo podatny na choroby, nawet jeśli może być wrażliwy na szarą pleśń (wywoływana przez grzyby z rodzaju Botrytis) na zbyt wilgotnej glebie. Nasiona przemieszczane są przez mrówki.

Roślina ozdobna. Od niedawna wprowadzony u nas do uprawy. W naszym klimacie jest uprawiany jako roślina dwuletnia. Ma kwiaty podobne do bratków, ale pachnące. Szczególnie nadaje się na rabaty, obwódki, do skrzynek balkonowych, jak również na kwiat cięty do małych bukietów, wieńców. Istnieją odmiany o kwiatach jedno- i wielobarwnych, z połyskiem i matowe.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-09 03:01:37]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72985547. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy kwiatów
    • pora kwitnienia
      • marzec
      • kwiecień
      • maj
      • czerwiec
      • lipiec
  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • do kostki (0 < x < 15 cm)