Bożykwiat Meada Primula meadia

Bożykwiat Meada (Primula meadia L.) – gatunek rośliny należący do rodziny pierwiosnkowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej. Jest uprawiany w wielu krajach jako roślina ozdobna, w Polsce dość rzadko.

Pokrój bylina posiadająca pod ziemią bulwy. Nad ziemią tworzy cienki pęd kwiatowy o wysokości 30-70 cm i zebrane w przyziemną różyczkę liście. Liście szerokoeliptyczne o ostrym wierzchołku, bezogonkowe, całobrzegie. Na szczycie pędu średniej wielkości Kwiaty zebrane w grono. Są to kwiaty promieniste o 5 płatkach silnie odgiętych do tyłu i dołem zrośniętych w rurkę. U typowej formy są ciemnoróżowe, ale istnieją odmiany o kwiatach w różnych odcieniach różowego koloru. Forma album posiada kwiaty białe. Nitki pręcików u podstawy wyposażone są w haczyki. Po przekwitnięciu nadziemny pęd obsycha.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2023-04-09 00:14:58]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=70043167. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • od kolana do pasa (60 < x < 100 cm)