Fiołek dłoniasty Viola palmata

Fiołek dłoniasty (Viola palmata Schrank) – gatunek rośliny z rodziny fiołkowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej. Jest uprawiany w wielu krajach jako roślina ozdobna, w Polsce rzadko.

Pokrój tworzy niskie kępy. Pod ziemią posiada częściowo zdrewniałe kłącze otoczone zeschłymi przylistkami. Liście liście odziomkowe różniące się kształtem od liści innych fiołków: są głęboko 3-7 wrębne o odcinkach ostro zakończonych. Są ciemnozielone, lekko nabiegłe czerwono. Kwiaty na długich, nagich szypułkach, wyrastające wprost z kłączy. Są niebieskie z fioletową nerwacją. Czasami trafiają się kwiaty białe. Mają 5 zaokrąglonych, odwrotnie jajowatych do okrągło-jajowatych płatków o długości do 2 cm. Działki kielicha zielone, o długości do 8 mm, ostro zakończone. Wewnątrz kwiatów 5 pręcików o jasnożółtych pylnikach i 1 zielonkawo-biały słupek. Owoc torebka zawierająca liczne, czarne i lśniące nasiona.

Biologia i występowanie

Bylina, hemikryptofit. Kwitnie wiosną. Kwiaty zapylane są przez owady, nasiona zawierają elajosom i rozsiewane są głównie przez mrówki.

Nadaje się na rabaty i do ogródków skalnych. Doskonale czuje się na stanowiskach słonecznych. Nie ma wymagań co do gleby, dobrze rośnie zarówno na lekkich, przepuszczalnych i suchych glebach jak i na glebach podmokłych. Podobnie, jak i inne fiołki rozmnaża się go przez nasiona, które dość dobrze zachowują cechy rośliny rodzicielskiej.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2021-06-06 00:25:17]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=63540208. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-01-10].
  • Peter F.P.F. Stevens Peter F.P.F., Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2009-11-30]  (ang.).
  • Čestmír Böhm, Maciej Zagaja: Encyklopedia ogrodnictwa. Warszawa: Agencja Elipsa, 1993. ISBN 83-85152-39-3.
  • Viola triloba Schwein.. W: Photographs and descriptions of the flowering and non-flowering plants of Missouri, USA [on-line]. [dostęp 2014-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-17)].