Episcia cupreata Episcia cupreata

Episcia cupreata (Hook.) Hanst. – gatunek rośliny z rodziny ostrojowatych (Gesneriaceae). Pochodzi z Ameryki Południowej, z terenów państw Panama, Wenezuela, Brazylia i Kolumbia. Jest uprawiany w wielu krajach świata.

Pokrój roślina okrywowa, tworząca niewielkie rozety liściowe i rozłogi. Liście pojedyncze, eliptyczne, owłosione, o wyraźnej nerwacji. Są wielobarwne. Blaszka liściowa jest plamista w odcieniach zielono-srebrnych i ma brązowe obrzeżenie. Kwiaty o długości ok. 3 cm, złożone z 5-działkowego, zielonego kielicha i czerwonej korony w postaci długiej rurki na końcu rozszczepionej na 5 płatków. Owocem jest torebka z licznymi nasionami. Kwiaty wyrastają stopniowo przez cały rok, najliczniej wiosną i latem. Pojedyncza rozeta liściowa ma średnicę 6-8 cm, ale roślina tworzy kępy takich rozet i wypuszcza rozłogi o długości do 25 cm.

Roślina ozdobna, uprawiana jako roślina pokojowa. Jej walorami ozdobnymi są barwne liście i kwiaty. Wyhodowano wiele kultywarów różniących się deseniem i barwami liści, owłosieniem, a także barwą kwiatów. Wiele z nich to mieszańce, pochodzące od Episcia cupreata i Episcia reprans.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-01-16 00:10:06]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=65909265. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.