Adenostyles leucophylla Adenostyles leucophylla

Adenostyles leucophylla (Willd.) Rchb. – gatunek rośliny z rodziny astrowatych (Compositae Gis.). Występuje endemicznie w Alpach – w Alpach Centralnych oraz w zachodniej części Alp Południowych. Jest rzadko spotykany.

Pokrój bylina dorastająca do 10–50 cm wysokości. Łodyga jest wzniesiona, mniej lub bardziej owłosiona, nieco rozgałęziona powyżej. Liście liście odziomkowe mają trójkątny lub sercowaty kształt w zarysie. Mierzą do 20 cm szerokości. Od spodu mają białe włoski. Blaszka liściowa jest wyraźnie ząbkowana na brzegu, z ząbkami o trójkątnym kształcie z delikatnie zakończonym wierzchołkiem. Osadzone są na długich ogonkach liściowych. Kwiaty zebrane w rozwidlone kwiatostany w formie baldachimu, złożone z licznych koszyczków kwiatowych. Wszystkie kwiaty w koszyczku są rurkowate z wystającą szyjką słupka. Mają 3–5 mm średnicy. Owoce niełupki z gęstym puchem kielichowym.

Biologia i występowanie

Rośnie w Alpach Centralnych oraz w zachodniej części Alp Południowych. Został zaobserwowany we Włoszech, Francji, Szwajcarii oraz Austrii. We Włoszech występuje w regionach Dolina Aosty, Piemont, Lombardia i Trydent-Górna Adyga. We Francji został zarejestrowany w departamentach Alpy Górnej Prowansji, Alpy Wysokie, Alpy Nadmorskie, Isere, Sabaudia oraz Górna Sabaudia. W Szwajcarii występuje tylko w południowej części kraju. Rośnie na piargach oraz rumowiskach skalnych, w pobliżu strumieni. Preferuje krzemianowe podłoże. Występuje na wysokości od 200 do 3000 m n.p.m. Kwitnie od czerwca do września.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-07-03 00:12:33]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=67505414. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

 • cechy kwiatów
  • pora kwitnienia
   • czerwiec
   • lipiec
   • sierpień
   • wrzesień

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.