Klon rdzawy Acer rufinerve

Klon rdzawy, klon śniady (Acer rufinerve Siebold & Zucc.) – gatunek drzewa z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). W obrębie rodzaju klasyfikowany do sekcji Macrantha. Naturalnie występuje w górskich lasach Japonii (wyspy Honsiu, Kiusiu, Sikoku). Zalicza się do 6. strefy mrozoodporności. W Polsce nie w pełni odporny, gdyż przemarza podczas surowych zim.

Pokrój drzewo dorasta do 10-15 m wysokości. Posiada szerokolumnową koronę. Kora jest ciemnozielona z poprzecznymi prążkami. Na starszych okazach kora ma szary kolor i jest spękana. Liście liście mają 3 trójkątne klapy. Mają długość do 15 cm. Górna strona liści jest ciemnozielona i matowa, a u nasady rudo owłosiona. D strona jest jaśniejsza z wystającymi nerwami. Jesienią przebarwiają się na pomarańczowo-czerwony kolor. Kwiaty kwiaty są drobne. Mają żółty lub bladozielony kolor. Zebrane są we wzniesione groniaste kwiatostany. Owoc owocami są orzeszki o długości do 2-3 cm. Mają zielone, a później czerwone skrzydełka ustawionymi pod kątem prostym lub ostrym.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 18:54:17]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72327716. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • wyższa od człowieka (> 200 cm)

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.