Aloes niski Aloe humilis

Aloes niski (Aloe humilis (L.) Mill.) – gatunek naziemnopączkowej rośliny gruboszowatej, pochodzący z Kraju Przylądkowego, introdukowany do Francji, Algierii i Maroka.

Rośliny bezłodygowe, tworzące kępy. Różyczka liściowa, o średnicy około 6 cm, składa się z 20–30 zielono-sinych liści o długości 10 cm i szerokości 1,2–1,8 cm, wzniesionych lub zakrzywionych, jajowato-lancetowatych, o bardzo ostrych wierzchołkach, po obu stronach pokrytych guzkami i miękkimi, białymi kolcami oraz brzegach pokrytych białymi, miękkimi ząbkami o długości 2–3 mm. Kwiaty zebrane w gronowaty, cylindryczny kwiatostan o długości 10 cm, który wyrasta na pędzie kwiatostanowym ponad rozetę liściową. Szypułki i podsadki o długości około 3 cm. Okwiat pojedynczy, cylindryczny, lekko wybrzuszony w środkowej części, o długości 3,5–4,2 cm, pomarańczowo-czerwony do pomarańczowego. Listki okwiatu wolne na długości 2,3–2,8 mm. Pręciki i szyjka słupka ledwie wystają ponad brzeg okwiatu. Kwitnie wiosną. Często tworzy mieszańce z innymi gatunkami aloesu.

Roślina uprawiana jako roślina doniczkowa, a w krajach o ciepłym klimacie również ogrodowa.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 19:20:52]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72327127. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.