Aloes sokotrzański Aloe succotrina

Aloes sokotrzański (Aloe succotrina All.) – gatunek rośliny występujący na południowym krańcu Afryki w formacji fynbos. Nazwa gatunku mylnie sugeruje pochodzenie z wyspy Sokotra, co wynika stąd, że długi czas nie udało się ustalić naturalnego pochodzenia rośliny. W końcu stanowisko naturalne odnaleziono w 1906 roku w Kraju Przylądkowym.

Rozeta zakrzywionych, wąskich liści osiąga wysokość do 1 metra. Kwiaty są rurkowe, w kolorze czerwonym lub ciemnopomarańczowym, rozwijają się na przełomie zimy i wiosny.

Jest jedną z roślin biblijnych. Wytwarzane z liści aloesów substancje w starożytności były wykorzystywane do balsamowania ciał. Wytwarzano z nich olej aloesowy lub żywicę aloesową. Żydzi używali w tym celu aloesu zwyczajnego (Aloe vera) i aloesu sokotrzańskiego, ten ostatni był droższy, ale dawał lepszej jakości, miękką i błyszczącą żywicę o żółtej barwie i słodko-gorzkim smaku.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2023-02-12 00:02:19]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=69562886. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.


 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.