Aristolochia sempervirens Aristolochia sempervirens

Aristolochia sempervirens L. – gatunek rośliny z rodziny kokornakowatych (Aristolochiaceae Juss.). Występuje naturalnie w południowych Włoszech (także na Sycylii, w Grecji (także na Krecie), w Izraelu oraz Libanie.

Pokrój bylina pnąca o zdrewniałych pędach. Dorasta do 0,5–5 m wysokości. Liście mają sercowaty kształt. Mają 10 cm długości. Są skórzaste i mają ciemnozieloną barwę. Kwiaty mają żółtą barwę z fioletowymi smugami na wewnętrznej krawędzi oraz o fioletowych lub purpurowo-brązowych brzegach. Dorastają do 2–6 cm długości. Mają kształt mocno łukowatej tubki. Zalążnia jest jedwabiście owłosiona. Owoce torebki o zaokrąglonym kształcie. Mają 1–4 cm długości.

Biologia i występowanie

Rośnie w wilgotnych i cienistych lasach, wśród krzewów i na suchych kamiennych murach. Występuje na wysokości do 2000 m n.p.m.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-04-16 09:26:25]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=66896760. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy łodygi
    • szacowana wysokość łodygi
      • wyższa od człowieka (> 200 cm)

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.