Azoryna Vidala Azorina vidalii

Azoryna Vidala (Azorina vidalii (H.C.Watson) Feer) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny dzwonkowatych. Należy do monotypowego rodzaju azoryna Azorina. Jest endemitem archipelagu Azory na Atlantyku. W naturze rośnie mniej niż tysiąc okazów tego gatunku, najczęściej na skalistych klifach, żwirowych i piaszczystych plażach, na skałach wulkanicznych, także w pobliżu osad ludzkich. Jest gatunkiem zagrożonym w skali globalnej. W klimacie ciepłym roślina bywa uprawiana jako ozdobna i kolekcjonerska.

Kwiaty pędy kwiatostanowe osiągają do 2 m wysokości i zakończone są groniastymi kwiatostanami. Korona jest dzwonkowata, w środku nieco przewężona, o długości 2,5–3,5 cm, zakończona trójkątnymi łatkami. Kwiaty mają kolor od białego do różowego. Pręcików jest 5, słupek zakończony jest trójłatkowym znamieniem. Owoce torebki.

Gatunek uprawiany jest jako kolekcjonerska roślina ozdobna, ale tylko w klimacie ciepłym (nie znosi temperatur poniżej 0 °C) lub w szklarniach. Liście są jadalne i cenione dla słodkiego smaku, zalecane do sałatek. Przy zbiorze liści należy ostrożnie je pozyskiwać (np. tylko z jednej strony pędu) i nie wolno uszkodzić wierzchołka pędu, bowiem powoduje to jego obumarcie. Roślina jest wrażliwa na mróz i może być uprawiana tylko w 9 strefie mrozoodporności. Wymaga stanowiska słonecznego oraz gleby wilgotnej i przewiewnej.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2022-05-08 00:03:45]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=67069865. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

  • cechy kwiatów
    • pora kwitnienia
      • czerwiec
      • lipiec

 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.