Tarczownica tarczowata Darmera peltata

Tarczownica tarczowata (Darmera peltata (Torr. ex Benth.) Voss) – gatunek rośliny z monotypowego rodzaju tarczownica (Darmera A. Voss, Gärtn. Zentrabl. 1: 645. Nov 1899) z rodziny skalnicowatych. Występuje w zachodniej części Ameryki Północnej na obszarze od Kolumbii Brytyjskiej po północną Kalifornię. Roślina jest często uprawiana jako ozdobna, zwłaszcza w dużych ogrodach, gdzie w odpowiednich dla siebie warunkach rozrasta się, nierzadko pokrywając duże powierzchnie (może być uprawiana jako roślina okrywowa).

Pokrój okazała bylina osiągająca 1,5 m wysokości, rozrastająca się za pomocą długich, grubych i spłaszczonych kłączy, barwy czerwonobrązowej i ciemnobrązowej. Wierzchołek kłącza otulony jest szerokimi pochwami liściowymi. Liście długoogonkowe, tarczowate, o średnicy osiągającej do 40 cm, na brzegu z 7–15 płytkimi klapami, ostro ząbkowanymi i wcinanymi. Kwiaty zebrane w gęste i okazałe baldachogrona wyrastające na wysokich i bezlistnych pędach kwiatostanowych przed rozwojem liści. Pędy te pokryte są długimi włoskami, między którymi znajdują się też krótsze włoski gruczołowe. Poszczególne kwiaty mają średnicę od 9 do 14 mm. Pięć działek kielicha o długości do 3,5 mm połączonych jest u nasady. Płatki, których jest także pięć są wolne i białe lub bladoróżowe. Osiągają do 7 mm długości i mają kształt eliptyczny do odwrotnie jajowatego. Pręcików jest 10. Zalążnia częściowo dolna, powstaje z dwóch owocolistków, każdy z osobną szyjką słupka. Owoce torebka koloru purpurowego, o długości do 10 mm. Zawiera bardzo liczne i drobne nasiona.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 21:26:16]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72327957. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.