Dianthus pungens Dianthus pungens

Dianthus pungens L. – gatunek rośliny z rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae Juss.). Występuje naturalnie w południowo-wschodniej Francji oraz we wschodniej części Hiszpanii. We Francji został zarejestrowany w departamentach Aude, Hérault, Lozère, Pireneje Wschodnie, Tarn oraz Tarn i Garonna, natomiast w Ariège i Aveyron jego występowanie musi zostać potwierdzone, a w departamencie Aisne gatunek ten wyginął.

Pokrój bylina dorastająca do 10–30 cm wysokości. Pędy są trochę kanciaste i cienkie, lekko zdrewniałe u podstawy. Ma zdrewniałe kłącza. Liście mają równowąski kształt. Są sztywne, prawie ostre. Mierzą 10–50 mm długości oraz 1–2 mm szerokości. Blaszka liściowa jest o wierzchołku od ostrego do prawie tępego. Kwiaty są pojedyncze lub zebrane po 2–6 w rozproszone wierzchotki, rozwijają się na szczytach pędów. Osadzone na dość długich szypułkach. Kieliszek składa się z czterech szeroko rozłożonych łusek, lekko zrośniętych ze sobą, sięgających do połowy długości kielicha. Kielich ma cylindryczny lub ostro stożkowy kształt, prążkowany na całej długości, z lancetowato spiczastymi ząbkami na brzegach, dorasta do 6–28 mm długości. Płatki są gładkie, mają kształt od eliptycznego do odwrotnie jajowatego i barwę od różowej do purpurowej, osiągają do 5–10 mm długości, brzegi płatków są postrzępione. Owoce podłużne torebki.

Biologia i występowanie

Rośnie na skałach, grzbietach i klifach, czasami również na piargach. Występuje na wysokości od 100 do 800 m n.p.m., podczas gdy na grzbietach górskich spotykany jest na wysokości od 400 do 1200 m n.p.m. Kwitnie od maja do sierpnia.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 21:30:52]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72987566. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.

 • cechy kwiatów
  • pora kwitnienia
   • maj
   • czerwiec
   • lipiec
   • sierpień