Bluszcz kanaryjski Hedera canariensis

Bluszcz kanaryjski (Hedera canariensis) – gatunek pnącza z rodziny araliowatych (Araliaceae). Występuje na Wyspach Kanaryjskich, Maderze, Azorach, w północnej Afryce po Tunezję na wschodzie oraz w Portugalii.

Łodyga pnącze i roślina płożąca. Na młodych, zwykle czerwonawych łodygach włoski tarczkowate i częściowo promieniste z 10–20 promieniami (u bluszczu pospolitego włoski są gwiazdkowate z mniejszą od 10 liczbą promieni). Liście błyszcząco zielone do 15 cm szerokości, ogonki liściowe zaczerwienione. Na pędach płonnych liście ze słabo wyraźnymi klapami, szerokie, na pędach kwitnących wąskie i zwykle całkowite. Kwiaty drobne, zielonkawożółte. Owoc pestkowiec, po dojrzeniu czarny.

W krajach o łagodnym, morskim klimacie stosowany jako roślina okrywowa i pnąca. W Polsce nadaje się tylko do uprawy szklarniowej lub jako roślina doniczkowa.

Źródło informacji: Wikipedia : wolna encyklopedia [dostęp: 2024-03-08 22:37:18]. Dostępny w internecie: https://pl.wikipedia.org/w/index.php?oldid=72327658. Główni autorzy artykułu w Wikipedii: zobacz listę.


 
 
Mapa występowania
Źródło: The Global Biodiversity Information Facility i Użytkownicy atlasu.